Наука

Американські хіміки створили дерев’яний ніж, який ріже як сталевий

Вчені запропонували метод, за допомогою якого деревина стає у 23 рази твердішою, а ніж, зроблений з такого матеріалу, майже в три рази гостріший, ніж столовий ніж з нержавіючої сталі.

Дерев’яний ніж проти стейка середнього прожарювання. / © Bo Chen / University of Maryland

Найгостріші ножі виготовляють зі сталі або кераміки, їх виробництво вимагає високих енерговитрат і часто негативно впливає на навколишнє середовище. Автори нового дослідження запропонували потенційно більш екологічний спосіб виготовлення гострих ножів: для їх виробництва пропонується використовувати оброблену спеціальним чином деревину.

Целюлоза — основний компонент деревини — має вище відношення міцності до щільності, ніж багато інших матеріалів, але становить тільки 40-50% деревини. Щоб зробити деревину міцнішою, вчені з Мерілендського університету шукали спосіб позбутися від більш м’яких її складових (геміцелюлози й лігніну), не пошкодивши при цьому целюлозний каркас.

Запропонований ними метод обробки складається з двох основних етапів. На першому етапі з деревини частково видаляють лінгін, після чого вона стає м’якою, гнучкою і трохи крихкою. На другому етапі деревину пресують при високій температурі, щоб позбутися від зайвої води й ущільнити матеріал. Після обробки матеріалу і надання бажаної форми його покривають мінеральним мастилом, щоб продовжити термін служби. Целюлоза має властивість вбирати воду, тому покриття з масла дозволяє зберегти ніж гострим під час використання, а також після миття в раковині або посудомийній машині.

Оброблена таким чином деревина виявилася у 23 рази міцніше звичайної. Експерименти показали, що дерев’яний ніж з нового матеріалу в три рази гостріший, ніж більшість доступних у продажу столових ножів зі сталі, і легко розрізає стейк середнього прожарювання.

Крім того, дослідники продемонстрували, що із запропонованого ними матеріалу можна виготовляти й дерев’яні цвяхи — такі ж гострі, як звичайні сталеві, але не схильні до корозії. Автори роботи сподіваються, що в майбутньому з укріпленої їх методом деревини можна буде робити паркетні підлоги, більш стійкі до подряпин і зносу.

Новий метод виробництва міцних і гострих дерев’яних ножів вчені описали в статті, опублікованій в журналі Matter.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments