Наука

Світлове забруднення зв’язали з підвищеним ризиком розвитку раку щитовидки

Дослідження, проведене з урахуванням даних понад 464 тисяч дорослих американців, показало, що жителі великих міст виявляються схильні до значно підвищеного ризику розвитку раку щитовидної залози.

Image by Free-Photos from Pixabay

Раніше дослідження показали, що через світлове забруднення – засвічування нічного неба штучним освітленням – жителі мегаполісів стикаються з підвищеним ризиком розвитку раку грудей. Оскільки на рак щитовидної залози – найбільшого органу ендокринної системи, що розташовується спереду трахеї і виконує внутрішньо секреторну функцію – найчастіше впливають аналогічні гормони, вчені з Центру медичних наук Університету Техасу при Х’юстонській школі громадської охорони здоров’я (США) вирішили з’ясувати, чи є зв’язок між штучним світлом вночі та розвитком цього онкологічного захворювання.

Нічне штучне освітлення пригнічує вироблення мелатоніну – модулятора активності естрогену, який може мати важливі протипухлинні ефекти, – а також здатний порушувати циркадні ритми, що саме по собі вважається фактором ризику виникнення різних видів раку. Рак щитовидки – злоякісна пухлина, яка розвивається з тканині щитовидної залози, фолікулярних або парафолікулярних клітин. Він може виникати в будь-якому віці, причому близько 20 відсотків хворих – люди молодше 30 років. Серед перших симптомів виділяють набряклість з боків шиї і вузли.

Група вчених під керівництвом доктора Цянь Сяо проаналізувала дані більш ніж 464 тисяч учасників дослідження дієти і здоров’я NIH-AARP, яке проводили в середині 90-х серед дорослих американців 50-71 року. Автори роботи, опублікованої в журналі Cancer, вивчили дані супутникових знімків, щоб оцінити рівні світлового забруднення ночами відповідно до місць проживання учасників. Також вони використовували базу державного реєстру раку, щоб дізнатися, у кого до 2011 року виявляли рак щитовидки.

Серед загальної кількості добровольців діагностували 856 випадків цього онкологічного захворювання (384 у чоловіків і 472 у жінок). У порівнянні з найнижчим рівнем світлового забруднення вночі, найвищий виявився пов’язаний з підвищеним на 55 відсотків ризиком розвитку раку щитовидки, перш за все з найпоширенішим його типом – папілярних. Це новоутворення становить 80 відсотків від усіх випадків раку щитовидної залози й нагадує щільну масу на зразок кісти, яка формується з тироцитів – клітин одношарового залозистого епітелію, що вистилає фолікули щитовидки.

При цьому для жінок кореляція між розвитком локалізованого раку, без поширення на інші частини організму, і нічним світлом була сильнішою. У чоловіків же зв’язок виявилася значніше для пізніх стадій хвороби. Вона була аналогічною для пухлин різного розміру і в учасників з різними соціально-демографічними характеристиками і індексом маси тіла.

Звичайно, для підтвердження отриманих висновків будуть потрібні додаткові епідеміологічні дослідження: має бути уточнено механізми, що лежать в основі взаємозв’язку між світловим забрудненням і раком щитовидної залози. «Наше дослідження обсерваційне, тому не було мети встановити причинно-наслідковий зв’язок. Ми не знаємо, чи приводить вищий рівень вуличного освітлення в нічний час до підвищеного ризику раку щитовидної залози; однак, з огляду на добре встановлені докази, сподіваємося, що наша робота спонукає дослідників до подальшого вивчення взаємозв’язку. Останнім часом в деяких містах прагнуть знижувати рівень світлового забруднення. Ми вважаємо, що майбутні дослідження повинні оцінити, чи впливають такі зусилля на здоров’я людини – і в якій мірі », – підсумував Сяо.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button