Наука

Американські вчені розповіли, чому середньовічним повіям не можна було жити з чоловіками

У Валенсії кінця XIV-початку XV століть міська влада не карала жінку, яка працювала в публічному будинку або була наложницею, але тільки в тому випадку, якщо вона не намагалася поєднати одне з іншим. Правда, заборони не дуже діяли.

Середньовічні звичаї, всупереч частим помилкам, були зовсім не строгими. “Пара з блазнем” кисті Квентіна Массейса 

Сьюзан МакДоноу (Susan McDonough) і Мішель Армстронг-Партіда (Michelle Armstrong-Partida), історики з Університету Меріленда і Університету Еморі (обидва — в США), вивчили судові протоколи з Валенсії з 1367 по 1402 рік. Їх цікавили штрафи, які міська влада присуджувала чоловікам і жінкам, які жили разом, але не перебували в церковному шлюбі. Висновки дослідження представлені в роботі, опублікованій в Speculum: A Journal of Medieval Studies.

Виявилося, в середньовічній Валенсії співжиття чоловіка і жінки, не пов’язаних церковним шлюбом, в цілому засуджувалося, але покарання за це не було — за умови, що сусіди не скаржилися на них з якихось додаткових причин. Причому такі союзи зустрічалися серед різноманітних верств населення. Приблизно так само йшли справи в інших середньовічних містах — Барселоні, Марселі, Палермо.

Публічні будинки в Середні віка в більшості країн були під контролем влади / ©wikipedia.org

Там же проституція була регульованою діяльністю: міська влада створювала борделі і встановлювала правила, хто міг в них працювати і хто міг туди ходити. Крім того, вони вводили різні податки і штрафи, які приносили місту дохід. Також дами, які працювали в публічних будинках, повинні були одягатися певним чином.

І ці два світи — люди, які живуть у незареєстрованому шлюбі та жриці любові – не повинні були перетинатися. Секс-працівницям забороняли вступати в тривалі (але незакріплені шлюбом) відносини з одним чоловіком, тобто, згідно з термінологією Середньовіччя, ставати наложницею. У свою чергу чоловікам не дозволяли створювати навіть тимчасовий союз з повіями.

Але всі ці заборони регулярно порушувалися. З 1367 по 1402 рік за це порушення міська влада Валенсії оштрафувала 400 жінок і 280 чоловіків, що становило більшість всіх правопорушень, зареєстрованих у зв’язку з проституцією. Наприклад, в 1387-му Бартомеу Креспі і «порочну жінку» Йоханну разом оштрафували на 22 су за те, що вони були постійними коханцями, але дама до того ж була зареєстрованою працівницею борделю.

Чому міська влада у Валенсії та інших місцях заперечувала проти такої ситуації? Автори дослідження вважають, що для цих органів повія в ліцензованому борделі не могла бути пов’язана лише з одним чоловіком.

“Вона була за визначенням жінкою, чиє тіло було доступно багатьом чоловікам, на відміну від наложниці, яка обмежувала доступ до свого тіла тільки одним чоловіком», — відзначили вчені.

Проте, незважаючи на штрафи і прийнятий пізніше закон, який зобов’язує чоловіків, засуджених за подібні відносини, носити капюшони з жовтими мітками, багато пар були готові жити разом. Часто такі стосунки були короткочасними (наприклад, між повією та моряком, який пробув у порту кілька місяців), але принаймні одна пара прожила разом принаймні п’ять років — і всі ці роки їх штрафували.

Автори роботи пропонують свої пояснення ситуації. У чоловіків і жінок могло бути безліч причин для таких відносин: прихильність, дружба, економічна співзалежність (в записах часто зазначається, що це часом були дуже бідні люди, у яких не вистачало грошей навіть на оплату штрафів). Але можуть бути, на думку дослідниць, і гендерно-специфічні причини. Ось що вони пишуть про жінок у таких парах:

“Ми припускаємо, що коли повія ставала наложницею, вона претендувала на певний ступінь влади у відносинах з коханцем. Вибираючи наложницькі відносини, навіть нещасливі, повії дізнавалися, яким може бути життя в складі подружньої пари».

Відвідування публічних будинків було цілком буденним явищем / ©wikipedia.org

Водночас для чоловіків, вважають вчені, це був спосіб продемонструвати мужність — показати іншим людям і самим собі, що вони досить хороші і успішні, щоб мати жінку, призначену виключно для них. Для міської влади ж це було неприйнятно, оскільки вони хотіли позбавити найбідніших представників суспільства можливості такого самоствердження, сказано в роботі.

Цей висновок вчених викликає здивування і питання. Річ у тім, що чоловіки з найбідніших верств середньовічного суспільства (автори зараховують до них моряків, бродяг, мігрантів) кожен день демонстрували собі і оточуючим свою мужність — просто щоб вижити. І сучасні їм представники влади навряд чи могли їх цього позбавити – всупереч тому, що стверджують дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button