Земля

Антарктида зараз втрачає в шість разів більше маси, ніж 40 років тому

Масштабне дослідження, яке тривало з 1979 по 2017 рік, наочно продемонструвало посилене танення Антарктиди.

Команда дослідників з Каліфорнійського університету в Ірвайні, Лабораторії реактивного руху NASA та Утрехтського університету майже 40 років вивчала танення льодів Антарктиди і тепер оприлюднила дані, які показують збільшення темпу кожні десять років. Робота опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Фахівці називають своє дослідження найбільш довгостроковою оцінкою антарктичних льодів. З 1979 по 2017 рік вони стежили за 18 регіонами, які охоплюють 176 басейнів і прилеглі острови. Експерти вимірювали товщину льоду і його швидкість, порівнювали накопичення маси від снігопадів у внутрішніх водоймах з об’ємом відколюючих крижин у основі. Дані отримували завдяки триваючій місії NASA — операції IceBridge, в якій задіяні супутники ICESat і ICESat-2, а також супутників програми Landsat, яка стартувала ще у 1972 році.

Аналіз отриманих даних показав, що з 1979 по 1990-й Антарктида втрачала у середньому 40 гігатонн льоду на рік (1 гігатонна — 1 мільярд тонн). З 1989 по 2000-й — 166 гігатонн. У період з 2009 по 2017-го цей показник зріс до 252 гігатонн.

Антарктида сейчас теряет в шесть раз больше массы, чем 40 лет назад
Показники крижаної маси Антарктиди, отримані за допомогою компонентного методу / ©Proceedings of the National Academy of Sciences

Один з керівників дослідження Ерік Рігно (Eric Rignot) сказав, що найбільший внесок у втрату льоду приніс східний регіон:

«Земля Уїлкса — східний сектор Антарктиди — завжди справляла великий вплив на втрату маси, навіть у 80-х — ми говоримо про це у роботі. Можливо, регіон більш схильний до впливу зміни клімату, ніж ми вважали раніше. Це важлива інформація, оскільки східний сектор містить більше льоду, ніж західний і північний разом узяті».

Раніше група вчених з державної організації Великобританії British Antarctic Survey провела дослідження землі під крижаним щитом Антарктиди і з’ясувала, що його східну частину, крім глобального потепління, розплавляють зсередини геотермальні потоки.

Кнопка «Наверх»