Земля

Підводні археологи підняли карти з корабля зниклої експедиції Франкліна (фото)

У 1845 році від берегів Англії відплила експедиція під командуванням сера Джона Франкліна, морського офіцера і дослідника Арктики. Всі її учасники загинули, а обидва кораблі пропали. Тіла моряків шукали всю другу половину XIX століття і значну частину XX століття, а кораблі знайшли тільки в XXI столітті — і з них продовжують піднімати артефакти.

Цього року підводні археологи досліджують тільки «Еребус». Другий корабель затонув набагато глибше і там він в більшій цілості / ©Marc-Andre Bernier / Parks Canada via CP

Спробам європейців знайти північний шлях з Європи в Азію дуже багато століть. Незважаючи на те що метою арктичних експедицій часто оголошували пошук нових земель і нових знань, всіх цікавив прибуток: потрібен був швидкий і зручний торговий шлях.

І це не тільки шлях уздовж північного узбережжя росії, але і той, що пролягає через Канадський архіпелаг, — його називають Північно-Західним проходом. Досліджували його не менше, ніж Північний шлях, і до початку XIX століття залишилася остання нерозвідана частина проходу, що лежить між Тихим і Атлантичним океаном.

Відомо, що “Еребус” затерло в льодах, на цій же картині поруч з кораблем чиста вода. Швидше за все, художник ще не знав обставини загибелі експедиції / ©wikipedia.org

Саме цю частину шляху повинна була пройти експедиція під керівництвом Джона Франкліна, на рахунку якого, крім військово-морської служби, були три арктичних подорожі. Він разом зі 105 матросами і 24 офіцерами відправився в дорогу на двох перероблених військових кораблях — «Еребус» (вантажопідйомністю в 372 тонни) і «Терор» (вантажопідйомність — 325 тонн). Востаннє їх бачили в серпні 1845 року в морі Баффіна.

Наступні десятиліття сліди експедиції шукали спочатку рятувальники, а потім археологи. На сьогодні ми представляємо ті події так. У червні 1847 року Джон Франклін помер, командування прийняв капітан «Терору» Френсіс Крозьє. Кораблі до цього моменту вже були скуті льодами, і навесні 1848-го Крозьє наказав командам зійти з них.

Крозьє планував дійти до колоністів, але команда була виснажена, люди страждали від голоду і хвороб. Зі складу експедиції не вижив ніхто. Але якщо сліди людей надалі все ж знайшли, то куди поділися кораблі — було незрозуміло. Тільки в 2014 році дайвери з державної установи «Парки Канади» виявили в затоці Куїн-Мод «Еребус», а трохи пізніше — і «Терор». Почалася робота підводних археологів.

Цього року вони працювали тільки на «Еребус», оскільки, на думку фахівців, він знаходиться в більш загрозливому стані. За останній сезон з його борту підняли 275 артефактів.

Підводна Археологія в умовах Арктики: над ополонкою натягнутий купол з необхідною апаратурою / ©aimie Neron / Parks Canada via CP

Одна з найцікавіших знахідок — фоліант в шкіряній обкладинці зі сторінками всередині. В обкладинку було заправлено перо – немов це щоденник або журнал обліку, який закрили на час, щоб потім продовжити писати. Книгу знайшли в коморі стюарда, тобто це може бути чим завгодно: описом магазинів, списком продуктів, білизни тощо. Але може бути і особистим щоденником.

Взагалі, значна частина знахідок цього року була піднята саме з комори стюарда поруч з кают-компанією. Це тарілки, прилади, сервірувальні страви, ємності для зберігання їжі.

Крім того, дайвери досліджували кілька офіцерських кают. Там вони знайшли лейтенантські погони, що все ще знаходяться у футлярі, лінзи від чиїхось окулярів і багато іншого. На думку археологів, команда, залишаючи “Еребус”, залишила його в повному порядку: двері і скрині були закриті, предмети знаходилися на своїх місцях.

Мабуть, найціннішою знахідкою цього сезону є зелена коробка, виявлена в кабіні лейтенанта Генрі Томаса Дандаса ле Весконте, якому Франклін доручив скласти карту. Те, що спочатку прийняли за книгу, виявилося набором професійних креслярських інструментів корабельного офіцера. Як ми пам’ятаємо, експедиція повинна була вивчити і картографувати Північно-Західний прохід.

Крім креслярського набору, в тій же каюті виявили аркуш паперу, запаяний в водонепроникну упаковку. Археологи припустили, що їм вдалося знайти одну з карт, складених молодшим лейтенантом. Дізнатися, наскільки це припущення вірно, ми зможемо після того, як артефакти досліджують в лабораторіях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button