Земля

Під льодами Гренландії виявили басейн стародавнього озера

Вчені виявили закритий басейн палеоозера під крижаним щитом на північному заході Гренландії. Геоморфологічний аналіз і гідрологічне моделювання показали, що це озеро займало площу до 7100 квадратних кілометрів.

Вчені нанесли на карту величезний басейн стародавнього озера (виділено червоним) під льодом Гренландії, що покриває понад сім тисяч квадратних кілометрів. Червоним показані підйоми, зеленим – більш низькі висоти. Система струмків, врізана в скелю, яка колись мала озеро (синій колір) / © Паксман і ін., EPSL, 2020

Під Гренландським крижаним щитом вчені з Колумбійського університету (США) виявили відкладення величезного басейну стародавнього озера. Судячи з усього, це палеоозеро може налічувати сотні тисяч або мільйони років і містити унікальні копалини і хімічні сліди минулих клімату і життя. Дослідження опубліковано в журналі Earth and Planetary Science Letters.

Раніше геологи вже знаходили підльодовикові озера – вони містять воду в рідкій формі, «затиснуту» в льоді або між породою і льодом – як в Гренландії, так і в Антарктиді. Однак нещодавно відкрите недавно палеоозеро, найімовірніше, утворилося тоді, коли льоду в місцевості, де воно знаходилося, ще не було.

Вчені нанесли на карту обриси дна озера з його низинами і височинами, а також вивчили дані аерогеофізичних приладів, які здатні зчитувати сигнали, що проникають крізь лід, і надавати зображення геологічних структур, розташованих нижче. Більшість інформації отримали від літаків, що летіли на малій висоті над крижаним щитом в рамках місії NASA IceBridge.

За словами дослідників, озеро, що знаходилося на місці виявлених слідів басейну, досягало площі близько 7100 квадратних кілометрів, а його глибину оцінили в 50-250 метрів. Геофізичні знімки оголили мережу як мінімум 18 русел струмків, вирізаних в прилеглій корінний породі на похилому схилі на північ, яке, швидше за все, живило озеро. При цьому принаймні один потік виходив на південь.

Визначити точний вік палеоозеро не можна: ймовірно, лід періодично просувався і відступав на більшій частині Гренландії протягом останніх 10 мільйонів років, а можливо, і 30 мільйонів років. Вимірювання сили тяжіння показали, що породи в басейні менш щільні, ніж навколишні: це говорить про те, що дно складається з відкладень, змитих з боків. При цьому їх товщина сягає 1,2 кілометра.

Породи, вимиті з країв крижаного покриву, як виявилося, містили залишки пилку і інших матеріалів: ймовірно, Гренландія переживала періоди тепла протягом останнього мільйона років, що дозволило рослинам і навіть лісам зберегтися. Однак докази не можна назвати переконливими, оскільки такі розрізнені породи важко датувати.

Як пояснюють автори роботи, відкритий ними басейн може виявитися «важливим місцем для майбутнього підлідного буріння і вивчення відкладень, які здатні надати цінну інформацію про льодовикову, кліматологічну і екологічну історію» регіону. Однак через те, що верхня частина стародавніх порід знаходиться на 1,8 кілометра нижче нинішньої поверхні льоду, буріння буде складним завданням, хоча і не неможливим.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button