Наука

Антропологи показали, що австралопітеки зберігали мавпячу спритність лазити по деревах

Анатомія кісток плечового пояса австралопітека Літтл Фут показала, що ці наші далекі предки могли як ходити по землі, так і лазити по деревах.

© Ron Clarke

В кінці минулого століття в ПАР виявили останки незвичайного австралопітека, який отримав прізвисько Літтл Фут (Little Foot, «маленька стопа»). Практично повний скелет датований віком 3,67 мільйона років і належав самці, за пропозиціями деяких антропологів, окремого виду Australopithecus prometheus, поки невідомого з інших знахідок. Судячи з розташування потиличних отворів, вона вже пересувалася вертикально, хоча розміри мозку залишалися втричі менше, ніж у сучасної людини.

Повільне і надзвичайно обережне витяг останків Літтл Фут з каменю триває. Автори нової статті, опублікованій в Journal of Human Evolution, досліджували анатомію її плечового пояса — кістки лопаток і ключиць. Виявилося, попри певний ступінь прямоходіння, ця самка надзвичайно активно і вправно лазила по деревах.

© Amanda Frataccia

Форма і зчленування кісток плечового пояса дозволяли Літтл Фут здійснювати верхніми кінцівками руху, недоступні при анатомії людини розумної. Їх будова ближче до сучасних людиноподібних, таким як горили. Про те ж говорить будова її верхніх хребців, які були вивчені раніше і, як виявилося, дозволяли тримати й повертати голову так, як це властиво приматам, які лазять по деревах.

Ці відмінності є надзвичайно важливими, оскільки Літтл Фут жила саме в той час, коли наші предки «злазили з дерев», переходячи до прямоходіння. Незадовго до того їх еволюційна лінія розійшлася з лініями шимпанзе і бонобо. І скелет австралопітека — який вже ходив на двох ногах, але ще здатного ховатися і (або) годуватися в на гілках — показує, як відбувався цей процес. «Це було ключовим питанням для того періоду нашої еволюційної історії», – зазначив провідний автор роботи, Крістіан Карлсон (Kristian Carlson) з Університету Південної Каліфорнії.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button