Наука

Високий інтелект виявився шкідливий для тварин у неволі

Дослідження провели на папугах, але міжнародна команда вчених вважає, що ці дані, ймовірно, можна віднести до людиноподібних мавп та інших інтелектуальних тварин.

Високий інтелект виявився шкідливим для тварин у неволі 

Розуміння того, чому одні види процвітають в неволі, а інші, навпаки, насилу пристосовуються, може бути корисним для поліпшення догляду за тваринами в зоопарках. Але справа не тільки в цьому: дослідження про вплив інтелекту на адаптацію в навколишньому світі завжди цікаві й з точки зору людей, адже вони можуть стосуватися найближчих наших родичів — людиноподібних мавп.

Більш ранні роботи показали, що високий інтелект служить хорошим адаптаційним механізмом для всіх видів живих істот. Однак ці дослідження проводили на диких тварин. Міжнародна команда вчених з університетів Гвельфа (Канада), Утрехтського (Нідерланди) і Брістольського (Великобританія) показала несподівані й протилежні результати. Виявляється, це якість може шкодити тваринам, що мешкають в неволі. Свої висновки дослідники представили в статті для журналу Proceedings of the Royal Society B.

Роботу проводили на папугах, оскільки половина всіх папугоподібних, що знаходяться під загрозою зникнення, живе в зоопарках, центрах розведення і приватних будинках. Для виявлення факторів ризику за допомогою філогенетичних порівняльних методів вчені проаналізували дані про рівні вилуплення в селекційних центрах (у вибірку увійшли 115 видів папуг і 10 255 пар) і стереотипну поведінку, а також аномальної активності птахів (наприклад, кусання решітки, жування, поїдання пір’я, розгойдування, ходіння по клітці й так далі) в приватних будинках (50 видів і 1378 особин).

Крім цього, фахівці вивчили умови утримання тварин, співвідношення розмірів їх мозку і тіла (один з маркерів інтелекту), дієту та інші фактори. З’ясувалося, що види папуг з відносно великим мозком більше схильні до ризику зникнення, ніж види з меншим мозком і  нижчим рівнем інтелекту.

Вчені вважають, що натуральна дієта здатна поліпшити стан таких птахів. Вони також вважають, що їх висновки можна поширити на інших інтелектуальних тварин, у тому числі людиноподібних мавп. Але для цього потрібні подальші дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button