Відео

Археологи знайшли кладовище загадкового біблійного народу (відео)

Американські археологи оприлюднили результати відкриття, зробленого ще три роки тому, але воно весь цей час зберігалося в найсуворішій таємниці. Стародавнє кладовище, виявлене в Ізраїлі, може пролити світло на походження загадкового біблійного народу – филистимлян.

6d7af9c2626d821995448f3f50fe55b9

Вважається, що филистимляни були першими народами на Близькому Сході, які володіли технологією виплавки заліза. Вони не мали повноцінної держави, але утворили коаліцію з п’яти міст. Загадкова культура залишила після себе багато кераміки та інших виробів, але до цих пір дослідники практично не стикалися з їх біологічними рештками.

У 2013 році під час розкопок міста Ашкелон, що згадується в Старому завіті, команда археологів натрапила на велику кількість поховань. Дуже скоро вчені зрозуміли, що мають справу з кладовищем, яке відноситься до проміжку між одинадцятим і восьмим століттями до нашої ери.

За три роки розкопок дослідники виявили рештки більше 200 людей в декількох похоронних залах. Поряд з померлими були знайдені їжа, парфуми, ювелірні вироби, а також зброя. І все це час роботи проводилися в таємниці, щоб не привертати увагу ортодоксальних євреїв, які неодноразово виступали проти подібних досліджень.

“Після десятиліть вивчення того, що филистимляни залишили після себе, ми, нарешті, зустрілися з самим народом, – говорить один з керівників розкопок професор Деніел Майстер (Daniel Master) з Коледжу Вітон. –Ця знахідка наближає нас до розгадки таємниці їх походження”.

https://youtube.com/watch?v=SIwkwPKJBIc

Филистимлян часто називають головними лиходіями Старого завіту (звідси і відношення ортодоксальних євреїв, і секретність). Вони контролювали територію півдня сучасного Ізраїлю і сектора Газа і регулярно нападали на своїх північних сусідів – ізраїльтян. Одного разу їм вдалося на деякий час захопити Ковчег Завіту. З филистимлян походять такі відомі негативні персонажі біблійних історій як Даліла, яка обманом вивідала секрет сили Самсона, і велетень Голіаф, переможений Давидом у поєдинку.

Перші свідчення цієї культури відносяться до дванадцятого століття до нашої ери, і ці артефакти, за словами фахівців, сильно відрізняються від виробів інших народів, що населяли східне узбережжя Середземного моря. Наприклад, вони виготовляли кераміку з малюнками в грецькому стилі і використовували в їжу свинину, а іноді і м’ясо собак. Багато істориків вважають, що филистимляни походять з острова Крит. Але є й інші версії, згідно з яким народ міг прибути з материкової Греції, Кіпру або з сучасної турецької Анатолії.

До цього часу відсутність великих поховань в филистимлянских центрах пов’язували зі специфікою поховальних традицій. Археологи, які вивчають це питання, навіть почали жартувати, що филистимляни, ймовірно, ховали померлих у морі, подібно вікінгам.

Незважаючи на те, що археологічні розкопки під егідою Фонду Леона Леві регулярно проводилися в Ашкелоні з 1985 року, виявити повноцінне кладовищі вдалося лише після того, як літній співробітник Управління стародавностей Ізраїлю згадав про поховання, знайдених на початку 1980-х при будівельних роботах за межами північної стіни древнього міста.

Перші результати дослідження показали, що похоронна практика филистимлян сильно відрізнялася від такої у сусідніх іудеїв і більш ранніх ханаан. Замість того, щоб поміщати тіло в камеру, а потім, через рік, переносити кістки в інше місце, древній народ ховав померлих по одному або по кілька осіб в ямах. В кількох похованнях були знайдені сліди кремації.

Цікаво, що, на відміну від, наприклад, єгипетських поховань, у филистимлян на кожного померлого доводиться дуже мало супутніх предметів. Це могли бути лише кілька прикрас або предметів кераміки, іноді зустрічалися мініатюрні судини, в яких, імовірно, могли перебувати духи.

Особливий інтерес представляють дитячі поховання. По-перше, їх дуже небагато, а по-друге, всі померлі укриті “ковдрою” зі шматків металу. Археологи поки не можуть з упевненістю сказати, чи пов’язані ці практики з культурами Егейського моря.

Зараз команда проводить радіовуглецеві дослідження та аналіз зразків ДНК, отриманих з кісток. Вчені сподіваються, що незабаром це допоможе розкрити таємницю походження загадкових филистимлян.

В даний час завіса таємниці з досліджень знята, і деяка частина знахідок вже була представлена на виставці в Археологічному музеї Рокфеллера в Єрусалимі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button