Технології

У штучній ДНК зберегли понад 200 мегабайт даних (відео)

Цілком можливо, що в недалекому майбутньому людство зможе зберігати всі світові дані у пристрої розміром з взуттєву коробку. Принаймні, значний крок до реалізації цієї ідеї зробили співробітники корпорації Microsoft спільно з ученими з Вашингтонського університету. Вони розробили технологію, яка дозволяє зберегти в штучній нитці ДНК понад 200 мегабайт даних. А це новий світовий рекорд.

663b7457c7788d1625e6d8957308a770

У прес-релізі, опублікованому компанією Microsoft, відзначається, що дані займають площу меншу, ніж кінчик звичайного простого олівця. А туди входить не мало: дослідники помістили в ДНК відео групи OK Go, Загальну декларацію прав людини на більш ніж 100 мовами, 100 книг з проекту “Гутенберг” та генетичний банк насіння.

“Нове сховище — це, по суті, пробірка, і навряд чи людина зможе в ній щось розгледіти. Дані нагадують підсохлу сіль на дні”, — розповідає Карін Штраус (Karin Strauss), співробітник Microsoft.

Раніше вчені вже демонстрували, що ДНК є гарним носієм інформації; її чотири азотистих основи – аденін, тимін, цитозин і гуанін – діють подібно 1 і 0 цифрового двійкового файлу. Фахівці з медичної школи Гарварду навіть записали в 2012 році книгу на такий біологічний носій.

Текст, а також зображення були перетворені з двійкової системи в четвертинну, де нуклеотиди A або C відповідали нулю, а G або T — одиниці. Загальний обсяг книги склав 54898 блоків даних, кожен з яких являє собою окрему нитку ДНК.

Для нового проекту дослідники зробили щось подібне. Після того як двійкові дані були переведені в нуклеотидні “букви”, вони перетворили ці літери з електронної форми в самі молекули.

Одна з очевидних переваг такої технології, крім незначної частки займаного простору, є її неймовірна довговічність. На відміну від будь-яких сучасних технологій зберігання ДНК залишається незмінним і читається дуже довго – часом до 10 тисяч років, а іноді і більше.

Так, нещодавно дослідники заявили про те, що вони зуміли використати фрагменти ядерної ДНК, витягнутої з рештків зуба і кісток, щоб реконструювати геном неандертальців, які жили в Іспанії приблизно 430000 років тому.

І хоча вартість виготовлення інноваційного сховища даних ДНК зараз оцінюється в кілька тисяч доларів, дослідники з Microsoft впевнені, що вартість у найближчі роки, швидше за все, знизиться. Напевно, також будуть знайдені рішення щодо швидкого запису і зчитування інформації зі штучних ДНК.

Якщо з розвитком технологій це дійсно станеться, то молекули ДНК цілком можуть стати альтернативою пристроїв, що використовуються в даний час.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button