Наука

Археологи знайшли «мертву зону» в центрі Європи

Археологи з данського Орхуського університету реконструювали виверження вулкана Лахер, що змінило життя населення Європи у пізньому палеоліті.

Df1paw, CC BY-SA 4.0

Зараз в кальдері цього вулкана знаходиться мальовниче озеро Лахер-Зе, розташоване в гірському ланцюгу Айфель на території сучасної Німеччини, недалеко від Бонна. Але 13000 років тому звуки виверження, незрівнянно більш потужного, ніж знищило Помпеї і Геркуланум виверження Везувію, було чути по всьому континенту.

Прилеглі території опинилися похованими під п’ятдесятиметровим шаром вулканічного попелу і пемзи. А більш дрібні частинки, як з’ясували вчені, були рознесені в основному за двома напрямками: на південь, до сучасної Північної Італії, і на північний схід — до території України, Білорусі й Скандинавії. Щоб це з’ясувати, археологи протягом декількох років збирали базу даних зразків з усієї Європи.

Континент в цей момент населяли групи мисливців і збирачів федермессерської культури.

«Вони були дуже мобільні, пересувалися від табору до табору і мали мережу контактів по всій Європі. Ми, наприклад, знаходили бурштин з Північного і Балтійського морів на стоянках у Швейцарії», — говорить один з авторів дослідження Фелікс Ріда.

Це сталося наприкінці льодовикового періоду, виверження викликало фазу похолодання, що продовжувалося приблизно 200-300 років і яка вплинула на спосіб життя європейців того часу. Прилеглі до вулкана райони люди змушені були покинути — навіть за 200 кілометрів від кальдери шар попелу був по коліно. Але навіть у більш віддалених районах, де шар попелу досягав лише кількох сантиметрів, були явні негативні наслідки для тварин. Через поїдання покритих попелом рослин вони швидко втрачали зуби і отримували захворювання кісток, що, природно, мало наслідки для людей, які полювали на цих тварин.

Вже через 50-100 років люди повернулися в район кальдери, але території, найбільш постраждалі від вулканічних викидів залишалися безлюдними ще кілька століть.

Археології припускають, що виникнення такої «мертвої зони» в центрі Європи призвело до того, що деякі групи мисливців і збирачів помітно звузило ареал свого пересування і в результаті, втративши контакти, сформували окремі самобутні культури. На думку вчених, саме виверження вулкана Лахер стало причиною виникнення культури Бромме на території сучасної Данії. Люди тут стали використовувати інші техніки полювання, інші інструменти і знаряддя, зокрема, списи замість стріл.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть