Людина

Психологи зрозуміли, чому нам подобаються лиходії з фільмів

Психологи знайшли зв’язок між глядачами і улюбленими їм маніяками і вбивцями з фільмів. Саме вона змушує прощати лиходіїв і захоплюватися ними.

Оточуючих людей зручно ділити на приємних і не дуже. З першими хочеться частіше бачитися, обмінюватися останніми новинами про коронавірус і «гарячими» жартами з соціальних мереж, обговорювати політику і довго розмовляти на філософські теми. Справа в загальних цінностях і схожих позитивних якостях. Людям подобається бачити в інших те хороше, що є в них самих.

Ситуація з тими, кого ми недолюблюємо, прямо протилежна. Психолог Карл Юнг одного разу помітив цікаву закономірність, яка пізніше підтвердилася безліччю інших досліджень. Наткнувшись на підозріло знайомих «тарганів» в чиїйсь голові, люди намагаються мінімізувати спілкування з власником таких «комах». Зустріч з персоною, яку в суспільстві засуджують за ту ж погану рису характеру, що є в людині, дратує її. Чому так відбувається?

Люди вважають себе хорошими. Навіть Гітлер, спалюючи в печах мільйони невинних дітей, жінок, чоловіків і стариків, вірив у «святість» своєї мети. Тому, коли людина бачить у когось прямий доказ власної негативності, то всіма силами відштовхують такого індивіда. Чи означає це, що кіношні лиходії мають погані риси характеру, які відрізняються від тих, що є в глядачах?

Дослідження Ребеки Краузе і Дерека Ракера з Північно-західного університету, опубліковане в журналі Psychological Science, відповідає на це питання. У своєму експерименті вчені запропонували добровольцям прочитати сценарій до телешоу про якогось Сема. Учасникам не повідомили, що Сем у різних сценаріях може бути позитивним героєм і лиходієм. Після прочитання запрошених людей чекала невелика анкета з двох питань: «чи Хотіли б ви дивитися шоу?» і «Наскільки ви схожі на Сема?»

Виявилося, що людей цікавила передача і з хорошим, і з поганим головним героєм. В обох випадках учасники експерименту знайшли в персонажі схожі зі своїми риси характеру: як позитивні, так і негативні. Правило Юнга не спрацювало на кіношних лиходіях!

Учені поки не можуть сказати, чому люди продовжують поважати себе і не дратуються, коли бачать власні негативні якості з боку: в плохішах з екранів. Можливо, глядачі уторопають те, що персонажі вигадані, і в кінці фільму лиходія чекає покарання? Пошук причини стане темою наступних досліджень психологів. Фахівці вірять, що це допоможе краще зрозуміти взаємини між людьми, а також процеси саморозвитку особистості.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть