Всесвіт

Астрофізик розповів, чи можливе життя біля чорної діри

Коли ми розмірковуємо, на якій планеті могло б існувати життя, ми відразу уявляємо собі кам’яну планету з рідкою водою на поверхні, що обертається навколо зірки типу Сонця. Однак астрофізик Пол М. Саттер з Інституту Флетайрон опублікував статтю, в якій припустив існування життя на скелястій планеті, яка обертається навколо надмасивної чорної діри.

Екзотичні сили здатні були б підтримувати комфортну температуру на планеті, однак є одне «АЛЕ»… Планета повинна обертатися майже зі швидкістю світла.

Жила зона

Ми не можемо собі уявити, на яких планетах могло б зародитися життя і як воно може виглядати, тому нам доводиться використовувати приклад Землі як шаблон, коли ми говоримо про пошук життя за межами нашої планети.

Керуючись цими правилами ми, насамперед, шукаємо ознаки води на поверхні. Вода повинна бути обов’язково в рідкому стані. Тому нам необхідно шукати планети, які обертаються навколо батьківських зірок не занадто далеко, інакше вода буде в твердому стані у вигляді льоду, і не занадто близько – в цьому випадку вона випаруватися. Ця область орбіти ще називається «зоною проживання» або «зоною Золотоволоски».

Крім того, тепло не повинно накопичуватися на поверхні, інакше утворюється парниковий ефект, який згубним чином позначається на життя. На Землі, зайве тепло йде у вигляді інфрачервоного випромінювання.

Теплий монстр

Астрофизик рассказал, возможна ли жизнь возле черной дыры

На перший погляд чорні діри – не найкраще місце для пошуку життя, адже вони, по суті, є квінтесенцією гравітації і ніщо, навіть світло не може покинути їх межі. Однак така потужна гравітація може піднести і сюрпризи.

Весь Всесвіт заповнений космічним мікрохвильовим фоном (CMBреліктове випромінювання), який є залишком після Великого Вибуху випромінюванням. Температура цього випромінювання на 3 градуси вище абсолютного нуля. При попаданні CMB в область гравітації чорної діри, він розганяється, перестає бути холодним і стає дуже, дуже гарячим.

При швидкому обертанні чорної діри, це випромінювання здатне концентруватися в пучок, який світить так само яскраво, як і зірка.

Джерело світла

Так що планета, яка обертається поруч з надмасивною чорною дірою, здатна отримувати достатньо тепла, щоб вода на ній була в рідкому стані. Але ж існує ризик бути поглинутим чорною дірою?

Нещодавно група вчених провела дослідження, в якому вони розрахували, що якщо чорна діра буде досить велика, принаймні, 1,6×10~8 разів більше маси Сонця і швидко обертатися, то у неї буде своя «зона проживання», розташована трохи вище горизонту подій. У цій зоні випромінювання CMB буде достатньо сильним, щоб зігріти планету, а гравітація слабкою, щоб не розірвати планету.

Хоча у теорії це можливо, однак цей сценарій майже нереальний, адже планеті в цьому випадку необхідно буде обертатися зі швидкістю близькою до швидкості світла. І хто знає, чи зможе планета взагалі підійти так близько до чорної діри.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button