Всесвіт

Астрофізики знайшли ультраяскраве джерело рентгенівського випромінювання в сусідній галактиці

У найближчій до місцевої групи галактиці NGC 55 виявили друге ультраяскраве рентгенівське джерело.

Фото: Галактика NGC 55. Джерело: ESO

Міжнародна група астрофізиків досліджувала галактику NGC 55 за допомогою телескопа XMM-Newton. Вони виявили, що раніше зафіксоване джерело рентгенівського випромінювання досягає світності вище 1,6 (1,6*10 у 39 степені) ерг/с. Це другий ультраяскраве рентгенівське джерело в цій галактиці.

Нове джерело випромінювання є транзитним (тимчасовим), його випромінювання має непостійний характер. Але на відміну від більшості подібних джерел, що характеризуються жорстким спектром, у NGC 55 ULX-2 м’який спектр випромінювання, відзначають автори дослідження. Цей об’єкт був вперше виявлений в 2010 році, проте тоді світність була трохи більше 1038 ерг/с, що не дозволяло віднести його до ультраяскравих.

Оброблений знімок телескопа XMM-Newton з виділеними ультраяскравими рентгенівськими джерелами. Зображення: Robba et al., arXiv

У новій роботі дослідники показали, що період зміни випромінювання у NGC 55 ULX-2 становить близько місяця. Дослідники вважають, що це може бути пов’язано зі швидкістю акреції або прецесією акреційного диска.

Ультраяскраві рентгенівські джерела (ULX) — це астрономічні об’єкти з надзвичайно сильним випромінюванням в рентгенівському діапазоні. Воно перевищує випромінювання, що виходить від мільйона Сонць на всіх довжинах хвиль. ULX менш яскраві, ніж активні галактичні ядра, але більш стабільні, ніж будь-який відомий зоряний процес.

Хоча були проведені численні дослідження ULX і висунуто безліч гіпотез, природа джерел такого потужного випромінювання остаточно не встановлена. Виявлення нових об’єктів може вирішити цю проблему.

Галактика NGC 55 – одна з найближчих до місцевої групи галактик, що включає Чумацький Шлях. Вона розташована на відстані близько 6,5 млн світлових років від Землі. Це спіральна галактика з перемичкою, розташована майже перпендикулярно нашій і її видно з боку ребра.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button