Всесвіт

Астрономи виявили 72 космічних вибухи невідомої природи

Займаючись пошуком наднових астрономи виявили 72 яскраві і швидкі спалахи невідомого походження. Про це Міїка Пурсіайнен (Miika Pursiainen) з Саутгемптонського університету у Великобританії повідомив 3 квітня 2018 року на конференції “європейський тиждень астрономії і космічних досліджень” (EWASS).

Проект Dark Energy Survey Supernova Programme (DES-SN), що можна перевести як “програма огляду наднових для вивчення темної енергії”, як випливає з назви, припускає спостереження наднових. Нагадаємо, що вони використовуються як стандартні свічки для визначення відстаней між галактиками і, отже, швидкості розширення Всесвіту. Саме завдяки надновим астрономи виявили, що це розширення прискорюється, за що в 2011 році була вручена Нобелівська премія з фізики.

Насьогодні накопичилося безліч інших свідчень існування темної енергії – субстанції, що надає Всесвіту те саме прискорення. Хоча деякі математики вважають, що без неї можна обійтися, якщо уважніше придивитися до рівнянь Ейнштейна.

З властивостями темної енергії космологам ще багато чого не ясно, тому спостереження далеких наднових тривають. Програма DES-SN реалізується на чотирьохметровому телескопі CTIO в Чилійських Андах. Побічним результатом цієї роботи стало відкриття таємничих спалахів.

Астрономы обнаружили 72 космических взрыва неизвестной природы

Подібні події спостерігали і раніше, але 72 випадки – це найбагатша статистика на сьогоднішній день. Ці спалахи своєрідні. Яскравістю вони нагадують класичні вибухи наднових, але протікають набагато швидше: від тижня до місяця. Нагадаємо, що спалах наднової видно кілька місяців і довше.

Спостереження показують, що в момент події випромінює об’єкт розміром від однієї до ста астрономічних одиниць. Як відомо, одна астрономічна одиниця – це відстань від Землі до Сонця (150 мільйонів кілометрів). У момент максимальної яскравості температура там становить від 10 до 30 тисяч градусів Цельсія. Поступово випромінюча сфера розширюється і охолоджується.

Пурсіайнен і його команда поки що утримуються від остаточних висновків про природу явища, посилаючись на те, що для цього недостатньо даних.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button