Всесвіт

Астрономи виявили найважчий елемент, коли-небудь знайдений на екзопланеті

В атмосфері екзопланети MASCARA-4b вперше знайшли самарій і рубідій.

Астрономи з Китайської академії наук досліджували атмосферу надгарячого юпітера MASCARA-4b, розташованого в 556 світлових роках від Землі. Аналіз даних, зібраних спектрографом, показав наявність в атмосфері рубідія, самарія, іонів титану і барію. Перші два з них вперше виявлені на екзопланеті.

Дослідники використовували ESPRESSO — надстабільний ешелле-спектрограф з високою роздільною здатністю, встановлений на Дуже великому телескопі (VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі. Результати аналізу спектра випромінювання від екзопланети дозволили підтвердити існування в атмосфері магнію, кальцію, хрому і заліза, а також показав кілька елементів, які не спостерігалися в попередніх дослідженнях.

Дослідники відзначають, що іони барію були зафіксовані вже на трьох екзопланетах, які належать до типу надгарячих юпітерів. Ймовірно, наявність цього елемента характерно для всіх подібних екзопланет. При цьому наявність елемента на великій висоті свідчить про наявність в атмосфері невідомої динаміки, яку належить описати.

Вчені вперше спостерігали в спектрі екзопланети сліди самарію. Цей хімічний елемент з атомним числом 62 є найважчим елементом, виявленим в атмосфері чужого світу. Це також перший елемент сімейств лантанідів, знайдений на екзопланетах. Крім того, вперше на екзопланеті знайдений рубідій — легший лужний метал.

MASCARA-4b являє собою газовий гігант з рівноважною температурою 2250 К (1976 °С), що обертається навколо яскравої зірки класу A. Його радіус в півтора раза більше, ніж у Юпітера, а маса становить 1,67 маси газового гіганта Сонячної системи. Планета обертається на відстані в 0,047 а.о. від своєї зірки (в 21 разів ближче, ніж Земля від Сонця), здійснюючи повний оборот за 2,82 дня.

Аналіз складу атмосфери екзопланет допомагає вченим зрозуміти, як вони сформувалися і які там умови. Дослідники відзначають, що буде потрібно проведення додаткового аналізу, щоб встановити частку важких елементів в атмосфері MASCARA-4b.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button