Всесвіт

Астрономи виявили в космосі мандрівну планету розміром з Землю (відео)

Знайти на тлі космічної безодні об'єкт, який не випромінює світло - завдання не з легких, проте вчені знайшли вихід з цієї ситуації

За допомогою технології мікролінзування астрономам вдалося виявити невелику блукаючу планету, маса якої приблизно збігається з масою Землі.

Якщо уявити собі зоряну систему як сім’ю, то деякі планети рано йдуть з дому. Покинувши гравітаційні обійми своєї сім’ї, вони приречені на вічний дрейф в міжзоряному просторі, не прив’язані до якої-небудь зірки. Астрономи люблять називати ці тіла «планетами-вигнанці», і недавно команда астрономів знайшла одну з таких мандрівних планет, маса якої приблизно дорівнює масі Марса або Землі.

Знайти в глибокому космосі щось, що не випромінює власного світла, надзвичайно складно. Але дві наукові організації саме цим і займаються. Ця співпраця OGLE (експеримент по оптичному гравітаційному лінзуванню) і співробітництво KMTN (Корейська мережа телескопів з мікролінзування).

Недавно група вчених з обох організацій оголосила про відкриття маломасивних планети-вигнанців. Поруч з нею немає зірок, а тому її віддаленість від Землі поки не підтверджена. Команда стверджує, що це відкриття доводить, що метод мікролінзування ефективний при виявленні планет з масою Землі, які вільно плавають в космосі – досить серйозне досягнення.

Астрономи думають, що на зорі існування Сонячної системи деякі планети з малою масою були викинуті в зовнішній космос з-під слабкої гравітації зірки. У перші дні вся система являє собою хаос, і гравітаційна взаємодія між зіркою і її планетами справді може «вигнати» малі тіла зовні.

«Згідно з теоріями утворення планет, типові маси вигнаних планет повинні складати від 0,3 до 1,0 маси Землі», – пишуть автори.

Виявлення цих крихітних тіл в безмежній темряві космосу вимагає новаторського підходу: гравітаційного лінзування. Для гравітаційного лінзування потрібні дві речі: віддалене джерело світла (зазвичай зірка) і ближчий об’єкт з достатньою масою, щоб діяти як лінза і відхиляти світло від джерела світла.

У цьому випадку в якості лінзи виступає маломасивна планета. І в залежності від того, наскільки сильно об’єкт переднього плану впливає на світло від далекої зірки, астрономи можуть отримати про нього ряд цінних відомостей.

За словами авторів, нова планета – це «найекстремальніша короткочасна мікролінза, виявлена на сьогодні».

За останні пару десятиліть знання про екзопланети різко зросли. Тепер ми знаємо про тисячі з них і чекаємо, що на орбіті майже кожної зірки знаходяться планети. Всі ці знання привели до оновлених теорій і моделям утворення планет і Сонячної системи. І ці моделі показують, що у світі має бути безліч планет-вигнанців, які були викинуті з їх систем.

Йдеться про те, що в одному лише Чумацькому Шляху можуть бути мільярди або навіть трильйони вільно плаваючих планет. У своїй роботі автори перераховують способи, завдяки яким планети могли «осиротить»:

  • розсіювання планет;
  • динамічні взаємодії між планетами-гігантами, які призводять до порушення орбіти менших внутрішніх планет;
  • взаємодії між зірками в подвійних або потрійних системах і зоряних скупченнях;
  • зіркові прольоти;
  • еволюція зірки-господаря і багато іншого.

До речі, цікавий факт: та сама планета, що отримала назву OGLE-2016 BLG-1928 була виявлена в результаті мікролінзування, яке тривало всього 41,5 хвилини.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button