Всесвіт

Астрономи виявили екзопланету з «пекельною» атмосферою

Міжнародна група планетологів з’ясувала, що в атмосфері недавно відкритої екзопланети HD189733b панують дійсно пекельні умови – температура повітря в ній перевищує три тисячі градусів, а швидкість вітру – тисячу кілометрів на годину, говориться в статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics.

13-04-15-foto-600x339-1

За останнє десятиліття планетологи змогли виявити кілька тисяч екзопланет, у тому числі кілька десятків «суперземель» і двійників Землі. Частина з них знаходиться в так званій «зоні життя», де може існувати вода в рідкому вигляді. Знаходження в цій зоні не гарантує того, що на планеті є умови для зародження життя – у неї може бути парникова атмосфера, що розігріває поверхню до нестерпних або навіть пекельних температур.

Орельєн Віттенбах (Aurelien Wyttenbach) з університету Женеви (Швейцарія) і його колеги знайшли вкрай екстремальний приклад подібної планети з «пекельною» атмосферою, вивчаючи хмари в повітряній оболонці недавно відкритої екзопланети HD 189733b за даними, зібраними наземним спектрометром HARPS і орбітальною обсерваторією «Хаббл» .

Дана планета є типовим газовим гігантом з класу «гарячих юпітерів», який отримав багато уваги з боку астрономів в останні роки через близькість до Землі і незвичайне блакитне забарвлення його атмосфери. За цей час вчені встигли отримати її фотографії в різних діапазонах частот, знайти в її атмосфері вуглекислоту, воду і кремній, а також з’ясувати, що зірка поступово «здуває» газові оболонки цього гіганта.

Читайте також: Вчені: Юпітер знищував планети Сонячної системи

Вчені давно знають про існування хмар в атмосфері HD 189733b, однак їх поки неможливо безпосередньо побачити через недостатні потужності сучасних телескопів. Тому планетологи вдаються до різного роду хитрощів для спостереження за ними.

Приміром, Віттенбах звернув увагу на те, що хмари HD 189733b містять в собі трохи більше натрію, ніж навколишні їх газові оболонки. Його група скористалася цим фактом і використовувала спектрометр HARPS для складання карти хмар і вимірювання їх температури і швидкості їх руху.

Як з’ясувалося, умови на цьому «гарячому юпітері» були ще гірші, ніж припускали планетологи – температура повітря перевищує три тисячі градусів Цельсія у верхніх шарах атмосфери, а пориви вітру можуть досягати швидкості в тисячу кілометрів на годину.

Дану методику вивчення атмосфери, на думку Віттенбаха і його колег, можна застосовувати і для вивчення менш великих і екстремальних екзопланет. З іншого боку, як визнають самі дослідники, для цього буде потрібно нове покоління спектрографів, і одним з перших таких приладів стане інструмент ESPRESSO, який буде встановлено на телескоп VLT найближчим часом.

Натхнення: news.rambler.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button