Всесвіт

Астрономи знайшли найдальшу чорну діру в галактиці рідкісного типу

Можливо, це відкриття змусить учених переглянути деякі із загальноприйнятих поглядів на процеси космічної еволюції.

Це відкриття може змінити погляди астрономів / M. Weiss

Міжнародна група вчених визначила новий об’єкт, що належать до групи рідкісних космічних об’єктів — лацертид, також відомих як «об’єкти BL Ящірки». Стаття про це опублікована в The Astrophysical Journal Letters.

Крім усього іншого, це найдальший з подібних об’єктів, що знаходяться «в межах перших двох мільярдів років віку Всесвіту». Цей факт, можливо, змусить астрономів переглянути деякі із загальноприйнятих поглядів на процеси космічної еволюції.

Лацертиди — рідкісні надпотужні джерела електромагнітного випромінювання в галактичних ядрах. Їх характерні риси — безперервний спектр у всіх діапазонах і різкі перепади світності протягом коротких часових проміжків (іноді навіть лічених годин).

За найбільш поширеною гіпотезою, лацертиди є чорні діри. Вважається, що вони стали етапом розвитку інших космічних об’єктів — швидкозмінних квазарів, які мають сильніші емісійні лінії в оптичному діапазоні, ніж лацертиди, і набагато активніше в радіодіапазоні.

Заведено вважати, що швидкозмінні квазари існують в ядрах молодих галактик, в яких є багато міжпланетних пилу і газу. Коли «запаси харчування» для чорної діри виснажуються, швидкозмінний квазар еволюціонує до лацертиди.

Нова лацертида, що отримала позначення 4FGL J1219.0 + 3653, також є найбільш далеким і древнім об’єктом подібного роду, а також найбільш віддаленою від нас чорною дірою з коли-небудь виявлених астрономами. «Вона існувала навіть тоді, коли Всесвіту було менше двох мільярдів років», — каже одна із співавторів відкриття Христина Кабелло. Для порівняння: попередній рекордсмен по дальності серед лацертид знаходиться в тій області Всесвіту, вік якої близько 2,5 мільярда років.

Тут важливий навіть не рекорд як такий, а те, що існування 4FGL J1219.0 + 3653 ставить під сумнів загальноприйняту гіпотезу еволюції швидкозмінних квазарів до лацертид. Відповідно до неї, в настільки «ранньому Всесвіті» об’єктів з такими характеристиками, як у лацертид, бути не повинно.

Відкриття було зроблено в ході роботи на Великому канарському телескопі — телескопі-рефлекторі з найбільшим дзеркалом у світі на сьогодні (еквівалентний діаметр 10,4 метра). «Ці результати — яскравий приклад того, як поєднання великої площі збору даних найбільшого у світі оптико-інфрачервоного телескопа, разом з унікальними можливостями додаткових інструментів, <…> забезпечують проривні результати для поліпшення нашого розуміння Всесвіту», — підсумовують вчені.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»