Всесвіт

Видобуток корисних копалин на астероїдах і порятунок Землі

Менш століття тому людина вперше полетіла у космос. Сьогодні плануються колонії на Марсі, поселення на Місяці і буріння астероїдів з метою видобутку ресурсів. Наскільки це доцільно і що це дасть планеті — в нашому матеріалі.

Добыча полезных ископаемых на астероидах и спасение Земли

Тридцятого червня 1908 року відбулося одне з найбільш значущих зіткнень Землі з астероїдом. Космічний валун розміром від 60 до 190 метрів вибухнув в атмосфері над річкою Підкаменя Тунгуска в Сибіру, знищивши понад двох тисяч квадратних кілометрів лісу. На щастя, впав він досить далеко від людських поселень. Якби астероїд прилетів на 6,5 години пізніше, він би впав на Берлін і змінив хід історії. Тепер 30 червня щорічно відзначають Міжнародний день астероїда.

І хоча сьогодні ми можемо роздумувати про те, які руйнування можуть принести камені з космосу, останні технологічні розробки дали людству можливість поглянути на астероїди як на цінне джерело для видобутку мінералів — і не тільки.

Так, вже дві компанії мають намір стати кращими в індустрії буріння астероїдів — Planetary Resources в штаті Вашингтон і Deep Space Industries в Каліфорнії.

Крім того, нещодавно про себе заявив і Люксембург, який деякі називають кремнієвою долиною для буріння астероїдів. Місцева влада зобов’язалася витратити принаймні 230 мільйонів доларів на підтримку компаній по бурінню астероїдів, якщо вони відкриють свої офіси в країні.

Добыча полезных ископаемых на астероидах и спасение Земли

Астероїд (16) Психея у поданні художника / © Arizona State University

Річ у тім, що за допомогою таких підприємств можна заробити набагато більше грошей. Наприклад, NASA має намір зондувати астероїд (16) Психея, розташований в поясі астероїдів між Марсом і Юпітером. Тільки залізо, яке можна здобути на цьому ньому, оцінюється в 10 тисяч квадрильйонів доларів. Для порівняння: за даними ЦРУ, на планеті в принципі циркулює близько 80 трильйонів доларів.

Цінність мінералів, що містяться в астероїдах, настільки велика, що експерти висловили занепокоєння з приводу того, що їх видобуток може обвалити ціни на товари і привести світову економіку до колапсу.

Можливо, ви ставите питанням, наскільки доцільно добувати мінерали з астероїдів, враховуючи неймовірні обсяги палива, необхідного для космічних місій, і обсяги мінералів, які космічні апарати можуть привезти назад на Землю?

Зараз на ці питання немає відповідей, але ми сподіваємося, що вони з’являться при розвитку необхідних для космічної індустрії технологій. Однак мінеральна цінність астероїдів незаперечна.

Добыча полезных ископаемых на астероидах и спасение Земли

Концепція зонда DragonFly компанії Deep Space Industries для буріння астероїдів / © Bryan Versteeg/Deep Space Industries

Співзасновник компанії Planetary Resources прокоментував ситуацію так:

«Безліч рідкісних металів і мінералів на Землі присутні практично в нескінченній кількості в космосі. З підвищенням доступу до цих матеріалів варто очікувати не тільки зниження цін на всі від мікроелектроніки до зберігання енергії, але і появи нового застосування для цих елементів».

Майбутня індустрія видобутку корисних копалин в космосі також отримала фінансову та інформаційну підтримку від багатьох видатних людей. Серед них — Ларрі Пейдж та Ерік Шмідт з Google, Чарльз Симоні з Microsoft, режисер Джеймс Кемерон, а також інвестори Рам Шрирам і Росс Перо — молодший.

Згідно The Guardian, у квітні 2017 року Goldman Sachs розіслав клієнтам лист про те, що буріння астероїдів може бути більш реалістичними, ніж здається, з понижувальними цінами на запуски і великою кількістю мінералів в космічних каменях.

Мабуть, найбільша складність, з якою зіткнулася ця індустрія — створення правових обмежень на володіння ресурсами за межами нашої планети. Належать ці продукти приватним компаніям або інвесторам? Може, взагалі варто дотримуватися Договору про космос і класифікувати астероїди як власність всього людства, подібно транскордонним водам океану?

І хоча такі країни, як США і Люксембург, прийняли законопроєкти про надання компаніям прав на ресурси, що видобуваються ними на астероїдах або інших небесних тілах, ніякої міжнародної домовленості з цього питання поки немає. Експерти з різних країн виступають проти того, щоб право на видобуток копалин в космосі приватним організаціям надавали окремі країни.

Щоб вирішити це питання, необхідно знову звернутися до Договору про космос 1967 року. Це угода, ратифікована майже 100 країнами, забороняє будь-якій нації заявляти права на небесні тіла або використовувати їх у військових цілях.

І хоча в договорі немає ні слова про буріння астероїдів, деякі держави — наприклад, Бельгія, Бразилія — виступають проти цієї ідеї, оскільки процес вимагає «національного присвоєння» астероїдів, що, своєю чергою, заборонено договором. У підсумку виходить, що для старту цієї індустрії необхідно розробити певний регуляційний орган, який буде стежити за глобальним розподілом вигоди від видобутку мінералів і металів з астероїдів, перш ніж приєднаються приватні особи.

В грудні 2014 року Міжнародний інститут повітряного і космічного права створив Гаазьку робочу групу з управління космічними ресурсами, щоб вирішити суперечності між зобов’язаннями за Договором про космос і окремими країнами. Мета робочої групи — рекомендувати ООН строгий космічний закон, який візьме до уваги космічний видобуток ресурсів.

Добыча полезных ископаемых на астероидах и спасение Земли

Концепція зонда Arkyd Interceptor для дослідження астероїдів / © Planetary Resources

У вересні 2017 року робоча група розповсюдила «Проєкт основних положень для розробки правового режиму діяльності з видобутку корисних копалин в космосі».

Він закликає до розподілу вигоди, що виходить від використання космічних ресурсів, а також до встановлення міжнародного фонду для видобутку ресурсів в космосі. Крім того, у ньому згадується, що розподіл фінансової вигоди необов’язковий, а операторам слід ділитися ним, але це, знову ж таки, це необов’язково.

З упевненістю можна сказати одне: як тільки всі закони будуть затверджені і прийняті на глобальному рівні, видобуток копалин на астероїдах відкриє нові можливості не тільки компаніям, які будуть відправляти до небесних тіл свої місії, але і всьому людству. Безумовно, це буде серйозним потрясінням для багаторічних засад: ринки впадуть, щось знеціниться, дорогоцінне стане звичайним, але для людства це стане новою і дивовижною межею.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button