Всесвіт

Астрономи знайшли нове джерело міжзоряного пилу

Аналіз показав, що термоядерні вибухи наднових типу Ia впливають на утворення пилу, що заповнює міжзоряний простір.

Міжнародна група астрономів виявила раніше невідоме джерело пилу у Всесвіті — взаємодію термоядерних вибухів наднового типу Ia з газом, що оточує зірку, яка вибухає. Відкриття пояснює формування пилу в еліптичних галактиках та ранньому Всесвіті.

Вчені спостерігали за надновою SN 2018evt протягом більше трьох років, використовуючи космічний телескоп «Спітцер» та супутник NEOWISE, а також мережу наземних телескопів. Вони виявили, що вибухова хвиля наднової зіткнулася з навколишнім матеріалом — газом, викинутим однією або обома зірками подвійної системи до вибуху.

Дослідники спостерігали за надновою понад 1000 днів. Аналіз показав, що згодом світло вибуху почало різко тьмяніти в оптичних довжинах хвиль. При цьому в інфрачервоному світлі наднова почала сяяти набагато яскравіше. Це вказує на формування пилу в навколозоряному газі після проходження через нього ударної хвилі наднової.

Ґрунтуючись на моделюванні даних, вчені вважали, що мала утворитися велика кількість пилу — більше 1% маси Сонця. Оскільки наднова продовжує остигати з часом, моделювання передбачень, що кількість пилу, що утворився, повинна збільшитися, можливо, в десять разів.

Космічний пил схожий на пил на Землі, він утворений групами молекул, які конденсувалися і злиплися в окремі зерна. Раніше дослідники спостерігали утворення пилу тільки в наднових з колапсом ядра — вибухах масивних зірок. Такі наднові пояснюють формування пилу у спіральних галактиках, але ніколи не вибухають у еліптичних.

SN 2018evt — термоядерна наднова. Такі вибухи відбуваються на білих карликах у подвійній зірковій системі і могли відбуватися і в еліптичних галактиках, і в ранньому Всесвіті. Утворення космічного пилу має вирішальне значення в астрономії, зазначають вчені, розуміння її формування впливає на моделювання утворення всіх об’єктів — від планет та їх супутників до масивних зірок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button