Всесвіт

Астрономи назвали причину аномальної спеки в атмосфері Юпітера (фото+відео)

Незважаючи на тьмяне Сонце, атмосфера Юпітера розжарюється до сотень градусів завдяки не стихаючим полярним сяйвам. Хвилі аномальної спеки швидко забирають тепло далі до екватора.

Теплова карта Північної півкулі Юпітера, накладена на оптичний знімок планети: видно розпечена область атмосфери біля полюса і хвиля спеки, що поширюється на південь / ©James O’donoghue

Дивлячись на Юпітер, ми бачимо його потужну густу атмосферу, наповнену завихреннями колосальних ураганів. Планета знаходиться досить далеко від Сонця і отримує менше чотирьох відсотків від того випромінювання, яке дістається на дистанції Землі. Виходячи з цього, моделювання передбачає, що температура верхніх шарів юпітеріанської атмосфери повинна становити близько мінус 70 градусів Цельсія. Однак на ділі вона куди гарячіша, в деяких ділянках — на сотні градусів вище нуля. У причині цього явища розібралися вчені з японського космічного агентства (JAXA), які представили свою роботу на минулому в Іспанії щорічному конгресі Europlanet (EPSC).

У 2021 році, виступаючи на попередній зустрічі EPSC, Джеймс О’Донахью (James O’Donoghue) і його колеги з JAXA оприлюднили температурні карти верхніх шарів атмосфери Юпітера. Вже тоді дослідники припустили, що джерелом їх аномального розігріву можуть виступати полярні сяйва. Так проявляють себе складні взаємодії між глобальним магнітним полем планети і потоком заряджених частинок, що приходить від Сонця. Магнітосфера Юпітера куди могутніше Земної, тому полярні сяйва там набагато сильніші і не згасають ніколи.

©EPSC, Europlanet, James O’Donoghue

Тепер О’Донахью і співавтори підтвердили роль полярних сяйв в розігріві газового гіганта. Уважно вивчивши дані про температуру верхніх шарів атмосфери Юпітера, вчені виявили, що в безпосередній близькості від сяйв вона досягає 700 градусів Цельсія, а потім вітри забирають розпечені гази в бік екватора. Цей процес відбувається постійно, але в окремі моменти різко посилюється. Через особливо бурхливі взаємодії сонячної плазми з магнітосферою планети в атмосфері виникають потужні хвилі аномальної спеки, які швидко поширюються від полюсів.

Вчені простежили за однією з таких хвиль, яка рухалася з півночі, досягаючи швидкості в тисячі кілометрів на годину і ширини в 130 тисяч кілометрів — на порядок більше діаметра Землі. Таким чином, тепло, згенероване у верхніх шарах атмосфери Юпітера під дією сонячної плазми, розігріває їх до високих температур. Це тепло швидко розподіляється до приекваторіальних областей, причому іноді процес додатково посилюється хвилями аномальної спеки, що досягають воістину юпітеріанських масштабів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button