Всесвіт

Астрономи виявили великий кратер на об’єкті поясу Койпера

На далекому тілі 2002 MS4 розміром в 730 кілометрів помітили величезну 320-кілометрову воронку. Навіть вал по її краю піднімається вище найвищої гори в Сонячній системі.

Об’єкт пояса Койпера 2002 MS4, зображений художником до нових спостережень / © Space Engine Planetary Database Wiki

Пояс Койпера тягнеться від орбіти Нептуна аж до 55 астрономічних одиниць — середніх радіусів земної орбіти — від Сонця. Його можна назвати другим поясом астероїдів, набагато ширшим і масивнішим, ніж головний, який знаходиться між Марсом і Юпітером. Тут знаходяться кілька карликових планет, включаючи Плутон, і безліч крижаних і кам’яних об’єктів поменше.

У 2022 році астрономи виявили чергове таке тіло — об’єкт (307261) 2002 MS4, який тоді знаходився від землі в 47 разів далі, ніж сама Земля — від Сонця. Його розміри оцінили приблизно в 730 кілометрів, що робить 2002 MS4 кандидатом в карликові планети, тому вчені придивляються до нього з особливою цікавістю. Чергові спостереження 2002 MS4 відбулися в 2020 році, коли об’єкт проходив на тлі далекої зірки.

У роботі брали участь більше сотні астрономів з різних країн і безліч наземних телескопів. Це дозволило уточнити розміри 2002 MS4 – і принесло великий сюрприз: в північно-східній частині об’єкт виявився сильно деформований. Про це вчені повідомили в статті, представленій в бібліотеці препринтів arXiv.

Автори роботи припустили, що на поверхні 2002 MS4 зяє величезна воронка, що набирає 320 кілометрів в поперечнику і 45 кілометрів глибини. Навіть вал, що йде по краю воронки, піднімається на величезну висоту — до 25 кілометрів, вище найвищої вершини Сонячної системи, марсіанської гори Олімп (менше 22 кілометрів абсолютної висоти). Це стало великою несподіванкою, оскільки об’єкти пояса Койпера розділяють великі відстані і зіткнення між ними відбуваються досить рідко.

Спостереження 2002 MS4 можна інтерпретувати і інакше. Можливо, що видима деформація пов’язана з наявністю у нього власного супутника, хоча, на думку вчених, такий варіант ще менш імовірний. Втім, перевірити це можна за допомогою космічного телескопа James Webb. Він не здатний розрізнити кратерну воронку, але може вказувати на наявність супутника.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button