Всесвіт

Астрономи переписали геохронологію Місяця, проаналізувавши зразки зі супутника

У Китаї проаналізували місячні зразки з кратера Океан Бур і створили нову, більш точну геохронологічну шкалу супутника Землі.

Вчені створили оновлену модель місячної хронології. Вона забезпечує більш точну шкалу часу не тільки для супутника Землі, але і допомагає краще зрозуміти еволюцію планетарних тіл у внутрішній Сонячній системі.

У своїй роботі китайські планетологи використовували місячні зразки, які зібрав космічний апарат «Чан’е-5». Дослідження засноване на радіометричному аналізі порід, а також на підрахунку кратерів в районі приземлення корабля.

Згідно з новою моделлю, вік більшості областей Місяця раніше сильно недооцінювали. Як відзначили китайські вчені, колишні оцінки були менше, оскільки експерти вважали, що на місяць за останні 3 млрд років впало набагато менше астероїдів.

В ході роботи вчені відокремили невеликий фрагмент від зібраних зразків і з’ясували співвідношення часток трьох стабільних ізотопів свинцю, частина з яких поступово накопичується в породах в результаті розпадів атомів урану і торію. Ці виміри показали, що частина Океану Бур, з якої китайський місяцехід і взяв зразки, сформувалася близько 2,03 млрд років тому. Раніше настільки старі породи майже не вивчали, проте вони вкрай важливі для вивчення еволюції рельєфу Місяця вже після того, як його перестали бомбардувати великі астероїди.

Зона пробовідбору Місяця (а) і нанесені на карту кратери в районі приземлення «Чан’е-5» (б). Фото: CAS

Згодом дослідницька група провела детальний статистичний аналіз кратера з використанням зображень дистанційного зондування високої роздільної здатності в районі приземлення “Чан’е-5”. Всі ці дані допомогли вченим створити нову геохронологічну модель Місяця. Вона дозволяє обчислити вік різних об’єктів на Місяці по тому, які породи їх складають і як багато кратерів присутні на їх території. Згідно з нею, велика частина місячного рельєфу набагато старше, ніж вважалося раніше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button