Екологія

В Антарктиді через зміну клімату рослини почали поширюватися у 10 разів швидше

Про це повідомляється у дослідженні, проведеному вченими на Сігні, острові на Південних Оркнейських островах Антарктиди.

Єдині два види квіткових рослин швидко розселилися на значні території через тепле літо і скорочення чисельності морських котиків, які їх витоптували.

Зокрема, популяції луговика антарктичного(Deschampsia antarctica) і колобантуса Кіто(Colobanthus quitensis) спостерігалися вченими з 1960 року. Результати останнього дослідження показують, що з 1960 по 2009 рік скорочення чисельності тюленів на острові прискорило розселення рослин у 5 разів. А з 2009 по 2018 роки найважливішим фактором стало швидке зростання температури — рослини почали поширюватися у 10 разів швидше.

“Екосистеми Антарктиди швидко реагують на кліматичні зміни, — розповідає Ніколетта Канноне, дослідниця, професор Університету Інсубрії(Італія). – Збільшення чисельності цих рослин очікуване, але не у таких великих масштабах».

Тенденція потепління збережеться у найближчі десятиліття, і від льоду звільниться ще більше територій, придатних для життя рослин, прогнозують вчені. Дані, отримані на острові Сігні, демонструють потенційне майбутнє всієї Антарктиди – тендітні екосистеми будуть схильні до значних змін.

Може здатися, що немає нічого страшного у збільшенні просторів, покритих зеленню. Але дослідники попереджають, що місцеві види не зможуть конкурувати з інвазивними, яких зараз стримують суворі умови. Так, у 2018 році острів Сігні вже почав колонізувати тонконіг однорічний (Poa annua) — невибаглива рослина, яку використовують на полях для гольфу.

“Проникнення чужорідних видів може призвести до різкої втрати місцевого біорізноманіття Антарктиди, для якого потрібні мільйони років еволюції, — зауважує Ніколетта Канноне. – Більше того, зміна рослинного покриву може призвести до ефекту доміно, руйнівного для всієї екосистеми».

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button