Всесвіт

Експеримент показав, чи можуть бактерії подорожувати між планетами

Те, що бактерії здатні виживати у відкритому космосі, відомо давно. Але чи можуть вони здійснювати тривалі «переїзди» між планетами — вчені не знали. Трирічний експеримент на борту МКС показав, що таке можливо. Це стало серйозним аргументом на користь гіпотези панспермії, яка передбачає, що життя на Землю могло бути занесено з іншої планети, наприклад з Марса.

Deinococcus radiodurans — одна з найбільш стійких бактерій до дії іонізуючого випромінювання / © media2.ledevoir.com

Дослідження японських вчених опубліковано в журналі Frontiers in Microbiology. У 2018 році ті ж дослідники з Токійського університету вивчали нижні шари стратосфери, виявивши на 12-кілометровій висоті бактерій з роду дейнококкі (Deinococcus), які жили там, не дивлячись на потужне іонізуюче випромінювання.

Потім фахівці вирішили перевірити ці мікроорганізми на виживання в умовах відкритого космосу. Висушивши колонії дейнококків різної товщини, вони розмістили їх на зовнішній панелі японського модуля Міжнародної космічної станції, де ті перебували від одного року до трьох років.

Через три роки вчені з’ясували, що всі колонії більше 0,5 міліметра змогли вижити в безповітряному просторі — правда, частково: бактерії, що утворюють верхній шар, загинули, в результаті чого був створений якийсь захисний «панцир» для мікробів, які перебували всередині, завдяки чому вони і вижили. За підрахунками дослідників, агрегати товщиною понад 0,5 міліметра можуть проіснувати на МКС в такому «режимі» від 15 до 45 років, а колонія в один міліметр потенційно може мешкати в умовах відкритого космосу до восьми років.

Ті, що вижили фракції D. radiodurans R1 (A) і D. aerius TR0125 (B), через три роки. Клітини перебували під впливом УФ> 110 нм при впливі космосу (блідо-блакитні ромби). Також показані кабіни МКС (сині трикутники) і наземні органи управління (коричневі кільця). Крайні зліва дані по вертикальній осі показують результати для зразка товщиною близько 1 мкм / © www.frontiersin.org
«Дехто думає, що життя — вельми рідкісне явище, яке відбулося в нашому світі лише одного разу, хоча інші вважають, що воно здатне зародитися на будь-якій зручній для цього планеті. Якщо панспермія можлива, то життя повинно зустрічатися набагато частіше, ніж ми думали », — говорить провідний дослідник, професор Акіхіко Ямагіші з Токійського університету.

За підсумками свого дослідження вчені роблять висновок, що дейнококкі здатні вижити під час подорожі з Землі на Марс і назад. Такий «переїзд» якраз зайняв би від декількох місяців до декількох років на найкоротшій орбіті.

Незважаючи на те що дослідження за виживання бактерій у відкритому космосі проводили і раніше, нову роботу можна назвати першим довгостроковим експериментом, який дає найкращу оцінку виживання мікроорганізмів в тривалій перспективі. Проте вчені застерігають від глобальних висновків: доведена лише виживання бактерій в космосі протягом довгого часу, але викид мікробів і приземлення їх на іншу планету — завдання для інших експериментів.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»