Всесвіт

Вчені визначили вік астероїда Ітокава

У Сонячній системі є астероїд Ітокава. Неправильної форми (виділяються «голова» і «тіло») об’єкт обертається навколо Сонця по витягнутій орбіті, перетинаючи орбіти Землі і Марса. Довжина Ітокави — приблизно півкілометра, діаметр найширшої частини — 300 метрів.

Відкритий астероїд був у 1998 році японськими астрономами, які назвали його в честь засновника національної космічної програми професора Хідео Ітокави.

А через кілька років астероїд, що летить за вдалою орбіті, став об’єктом першого у своєму роді дослідження. У листопаді 2005 року на астероїд двічі сідав японський зонд «Хаябуса», метою якого був збір зразків ґрунту. Призначений для цього пристрій в перший раз не спрацював, вимушеним наслідком цього була друга посадка. Успіх був очевидний і в цей раз — коли капсула зонда 13 червня 2010 року приземлилася на австралійському полігоні Вумера ніхто не знав, чи є всередині неї те, за чим так довго літали. Виявилося — є, хоча і трохи. Порошинки.

У наступні роки вийшло кілька статей, присвячених складу астероїдного ґрунту. І ось тепер справа дійшла до його віку.

Використавши чотири частинки фосфатних мінералів розміром близько 50 мікрометрів, які, в цілому, рідко зустрічаються в зібраного пилу, вчені провели їх аналіз двома уран-свинцевим методами. По-перше, були вивчені продукти реакції — 238U-206Pb з періодом напіврозпаду 4,47 мільярда років, по-друге — 235U-207Pb з періодом напіврозпаду 700 мільйонів років,

З’ясувалися дві речі. По-перше, загальний вік порід — приблизно 4.7 мільярда років. По-друге, приблизно півтора мільярда років тому порошинки були метаморфизовані в результаті сильного удару. Дуже ймовірно, що Ітокава — це частина більш великого астероїда, який розвалився на шматки внаслідок зіткнення з яким-то «побратимом».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button