Наука

Жителі західних країн більше схильні до батьківського вигорання

Дослідження, проведене для 42 країн, показало, що жителі західних держав, виховані у стилі індивідуалізму, більше страждають від батьківського вигорання, ніж населення іншої частини планети, де розвинений колективізм.

Image by kalhh from Pixabay

Робота опублікована в журналі Affective Science. Батьківське вигоряння – окремий випадок емоційного вигорання взагалі (наприклад, на роботі). Один з головних його симптомів – зниження позитивних емоцій батьків стосовно дитини. Замість них приходять відчуття безсилля і роздратування. Все це призводить до погіршення відносин як з малюком, так і між подружжям. А заодно до емоційного виснаження дорослих.

Замовчування проблеми і соціальні стереотипи «щасливого материнства» провокують лише погіршення ситуації. У зв’язку з прийнятим розподілом гендерних ролей найчастіше з синдромом батьківського вигорання (СБВ) стикаються жінки.

Міжнародна група вчених (всього їх було близько ста; ініціаторами проєкту стали фахівці з Льовінсого католицького університету в Бельгії) провела велике дослідження, в якому брали участь жителі. Всього – 17 409 осіб, 71 відсоток склали жінки. Метою роботи було відповісти на питання: чи залежить інтенсивність СБВ від культури?

В результаті дослідники прийшли до висновку, що жителі багатих західних країн, в яких переважає культуральна ідея індивідуалізму та особистої свободи, більше страждають від батьківського вигорання, ніж, наприклад, населення азіатських держав, де панує дух колективізму. При цьому на Заході за традицією сім’ї мають менше дітей, хоча в силу матеріального благополуччя можливостей виховувати їх там більше.

Західній людині для щастя потрібно більше особистої свободи, ніж жителю східних країн. На думку вчених, справа ще й у наступному: цінності індивідуалізму припускають, що виховання дітей лягає виключно на плечі батьків. Тому в західних країнах це дуже «інтимний» процес, до якого рідко «допускаються» бабусі, дідусі і інші родичі. А ось в бідних африканських країнах дітей, навпаки, виховують в буквальному сенсі «всім селом». Там більше розвинений колективізм, тому людина не відчуває такого стресу від порушення її волі і психологічних меж як батьків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments