Всесвіт

Астрономи виявили аномальне відхилення осі обертання чорної діри

Чорна діра в розташованій неподалік від нас системі MAXI J1820 + 070 виявилася відхилена від свого акреційного диска на рекордні 40 градусів.

©Rob Hynes

Подвійна система MAXI J1820 + 070 знаходиться досить близько, в межах Чумацького Шляху, приблизно в 10 тис.світлових років від нас. Вона включає звичайну зірку приблизно вдвічі менше Сонця і чорну діру масою у вісім сонячних мас – залишок загиблої масивної зірки. Чорна діра перетягує речовину зі своєї сусідки, і воно утворює акреційний диск, закручений навколо діри. Частина цієї речовини падає всередину, а частина викидається парою вузьких і потужних потоків, джетів, що рухаються на навколосвітлових швидкостях і спрямованих перпендикулярно осі обертання.

Команда європейських астрономів з Університету Турку, провела поляризаційні спостереження, які дозволили уточнити площину обертання акреційного диска в MAXI J1820+070. Порівнявши її орієнтацію з напрямками релятивістських джетів, вчені виявили, що вісь обертання чорної діри відхилена щонайменше на 40 градусів. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Science.

Вчені пов’язують таке відхилення з потужним додатковим імпульсом, який отримала чорна діра при появі. Коли попередниця чорної діри – масивна зірка-спалахнула надновою, вибух виявився асиметричним. Він надав народжуючій дірі не тільки потужний поштовх до швидкого обертання, але і імпульс, відхилив її вісь. І якщо спочатку обидві зірки системи оберталися навколо паралельних осей, чорна діра виявилася зміщеною мінімум на 40 градусів.

Подібні роботи дозволяють краще зрозуміти механізми наднових і утворення чорних дір. Тому автори планують продовжити пошуки таких об’єктів, в тому числі і за допомогою нового орбітального телескопа NASA IXPE, запущеного в кінці 2021 р.можливо, вони знайдуть ще більш екстремальні приклади «відхилених» чорних дір.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button