Всесвіт

Подивіться на рідкісну біполярну туманність

Астрономи вивчили біполярну туманність IC 2220 або «Глечик Тобі» за допомогою телескопа «Джеміні юг».

Група дослідників з обсерваторії «Джеміні» опублікувала новий знімок рідкісної біполярної відбивної туманності IC 2220, сформованої вмираючим червоним гігантом. Практично симетричні «лопаті» з пилу і газу сформовано і підсвічено агонізуючою зіркою.

Туманність IC 2220 також називається «Глечик Тобі» через зовнішню схожість з керамічними посудинами, які вироблялися в Англії в XVIII-XIX століттях. Туманність розташована приблизно в 1 200 світлових роках від Землі в сузір’ї Кіля. Вона відноситься одночасно до біполярних, які мають форму двох лопатей, і відбивних туманностей, які сяють відбитим світлом зірки.

Туманність IC 2220. Фото: International Gemini Observatory / NOIRLab / NSF / AURA Image processing: T.A. Rector ( University of Alaska Anchorage / NSF’s NOIRLab ), J. Miller ( Gemini Observatory / NSF’s NOIRLab ), M. Rodriguez ( Gemini Observatory / NSF’s NOIRLab ), M. Zamani ( NSF’s NOIRLab )

IC 2220 сформувалася з матеріалу, який поступово втрачає червоний гігант HR3126, розташований в центрі туманності. Червоні гіганти утворюються в процесі зоряної еволюції, коли зірка, невеликої маси (порівнянної з сонячною) спалює запас водню в ядрі. В процесі еволюції при зміні основного джерела термоядерних реакцій такі зірки збільшуються до 400 разів у порівнянні з початковим розміром.

Атмосфера HR 3126 збільшилася, і зірка почала скидати зовнішні шари. Викинутий зоряний матеріал витік в навколишній простір, утворивши складну структуру з газу і пилу, яка відбиває зоряне світло. Спектральний аналіз показав, що ключовим «відбивним» елементом в туманності являє діоксид кремнію. Ця фаза еволюції червоних гігантів (перехідна на шляху до планетарної туманності) відносно коротка, тому подібні туманності рідкісні.

Друга особливість IC 2220 — біполярна структура. Астрономи вважають, що вони формуються в результаті взаємодії між центральним червоним гігантом і зіркою-компаньйоном, другим компонентом подвійної системи. Але в IC 2220 друга зірка відсутня, замість неї астрономи спостерігали надзвичайно компактний диск з речовини навколо центральної зірки. Дослідники вважають, що він сформувався в результаті смерті компаньйона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button