Всесвіт

Астрономи виявили найяскравіший вибух наднової в рентгенівських променях

Виявлено ще один представник нового класу наднових Cow – найяскравіший з тих, що спостерігалися досі в рентгенівських променях. Таких спалахів зареєстровано всього п’ять на сьогодні.

NRAO/AUI/NSF

Нова подія отримала назву AT2020mrf, а вся група подій іменується англійським словом Cow (англ. корова). Таку дивну назву група отримала на честь першої наднової, чия випадково згенерована назва містила словом cow: AT2018cow.

Коли масивна зірка вибухає, вона залишає після себе або чорну діру, або мертвий залишок, званий нейтронною зіркою. Вони відносно неактивні і оповиті викинутим при вибуху матеріалом. Події типу Cow трохи відрізняються – вони не покриті матеріалом, який заважає огляду. Більш того, події такого типу мають в своїх ядрах дуже активні і в основному відкриті компактні об’єкти, які випускають високоенергетичне рентгенівське випромінювання. А люди можуть зазирнути в саме серце цих вибухів і спостерігати безпосередньо за народженням чорних дір і нейтронних зірок.

AT2018cow потрясла астрономів – її виявили в 2018 році і відразу стало зрозуміло, що побачений зоряний вибух був в 10 разів яскравіше у видимому світлі, ніж типові наднові. Але при цьому вибух також швидше згасав. Зірка випустила велику кількість високочастотного рентгенівського випромінювання, що змусило астрономів припустити, що вони вперше стали безпосередніми свідками народження чорної діри або нейтронної зірки.

AT2020mrf спочатку виявили в рентгенівському діапазоні, а не в оптичному. Її помітили в липні 2020 року, використовуючи рентгенівські дані російсько-німецького телескопа «Спектр-Рентген-Гамма». Дані показали, що вибух випустив в 20 разів більше випромінювання в рентгенівському діапазоні, ніж початкова подія того ж класу AT2018cow. Дані, отримані через рік рентгенівською обсерваторією NASA “Чандра”, показали, що вибух не тільки все ще «шипить», але і випромінює в 200 разів більше рентгенівського світла, ніж AT2018cow за аналогічний період часу.

Велика кількість виділеної енергії підказує, що природа «двигуна» цього об’єкта — або дуже активна чорна діра, або швидко обертова нейтронна зірка — магнетар.

Оскільки спостережувана подія не була схожа на інші чотири події типу Cow, ймовірно, цей клас наднових більш різноманітний, ніж передбачалося спочатку.

Дослідження опубліковано в Astrophysical Journal.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button