Всесвіт

До 2030 році атмосфера Плутона може замерзнути і зникнути

Нелегка доля у Плутона. У 2006 році за свій малий розмір його позбавили статусу планети, перевівши в розряд карликових світів (до речі, вчені досі сперечаються з цього приводу, і навіть пропонують переглянути своє рішення), а тепер ще на горизонті видніється прийдешній атмосферний армагеддон. Досліджуючи цей маленький світ, астрономи з Університету Тасманії (Австралія) прийшли до висновку, що до 2030 року атмосфера планети може повністю замерзнути і зникнути. Стаття, що описує їх висновки, незабаром буде опублікована в журналі Astronomy & Astrophysics, а поки знаходиться в репозитарії arXiv.org.

Астрономи вивчали сезонні зміни поверхневого тиску Плутона, використовуючи техніку покриття. Покриття відбувається, коли одне небесне тіло блокує світло, що поступає на Землю, більш віддаленого від небесного тіла. Спостерігаючи, як Плутон блокує світло від далеких зірок, можна виміряти інформацію про щільність атмосфери, тиску і температурі.

«Ми змогли побудувати сезонні моделі Плутона і те, як він реагує на зміни в залежності від кількості сонячного світла, яке він отримує, обертаючись навколо Сонця. Ми виявили, що коли Плутон знаходиться найдалі від Сонця, в його атмосфері замерзає азот», — коментує Ендрю Коул з Університету Тасманії.

Плутон – єдиний світ Сонячної системи, що володіє яскраво вираженою еліптичною орбітою. З-за цього відстань між карликом і Сонцем постійно змінюється, що значно впливає на сезони. На поверхні Плутона досить холодно, температура коливається від -228 до -238 градусів Цельсія. Тепер же вчені з’ясували, що деякі сезони на карлику холодніше, ніж інші, та настільки, що атмосфера, що складається в основному з азоту, замерзає до такої міри, що буквально падає на поверхню планети, залишаючи повний вакуум. Після такого дисбалансу і несподіваного приходу суворої зими поверхня Плутона може бути не готова, кажуть астрономи.

Сила тяжіння і тривалість дня також негативно позначаються на атмосферу планети, руйнуючи її. Дослідники відзначають, що за останні 30 років атмосферний тиск у Плутона підвищилася в 3 рази. Моделі вчених показують, що більша частина атмосфери буде конденсуватися назовні, поки від неї майже нічого не залишиться.

«Наші прогнози говорять про те, що до 2030 року вся атмосфера планети повністю замерзне і зникне», — говорить Коул.

Якщо це дійсно станеться, то Плутон стане виглядати інакше. Міститься в атмосфері замерзлий азот відбивав би більше сонячного світла, тому карлик буде здаватися яскравішим на небі. Але змінам піддасться і поверхня карликового світу. Червоно-оранжеві кольори, що спостерігалися місією «Нові горизонти» на Плутоні в 2015 році, сховаються під азотним інеєм.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button