Всесвіт

Астрономи з’ясували, як сформувалася складна планетарна туманність

Астрономи зробили знімки з високою роздільною здатністю планетарної туманності NGC 1514. Учені змогли отримати дані про будову цієї системи і її хімічний склад, які допоможуть краще зрозуміти її природу.

esahubble.org

Планетарні туманності – це розширюючі газопилові оболонки, які викидає зірка в процесі перетворення з зірки головної послідовності в червоний гігант або білий карлик. Такі об’єкти зустрічаються відносно рідко, але вони дуже важливі для астрономів, які вивчають хімічну еволюцію зірок і галактик.

NGC 1514 – це туманність в сузір’ї Тільця, відкрита Вільямом Гершелем в 1790 році. Вона розташована на відстані приблизно 800 світлових років від Землі. Цей об’єкт має складну морфологію, яка явно не вписується в відомі сьогодні астрономам типи. Крім того, в її центрі знаходиться незвичайна зірка, позначена BD + 30623, яка є подвійною системою з орбітальним періодом близько 3300 днів. Це найбільший орбітальний період з усіх подвійних зірок в планетарних туманностях.

Тепер астрофізики змогли уважно вивчити NGC 1514 і досліджувати її властивості. Вони отримали оптичні спектри і зображення цього об’єкта з високою роздільною здатністю за допомогою спектрографа CAFOS на 2,2-метровому телескопі обсерваторії Calar Alto, спектрометра Manchester Echelle обсерваторії San Pedro Martir і спектрографа високої пропускної здатності Goodman на телескопі SOAR.

На основі зібраних даних астрономи створили 3D-модель NGC 1514, яка надала необхідну інформацію про основні структурні компоненти цієї туманності, а також їх кінематику. Модель передбачає, що NGC 1514 складається з внутрішньої спотвореної оболонки (яка спочатку була сферичною) з додатковими областями сферичної форми та зовнішньої оболонки, що оточує весь об’єкт.

Астрономи відзначили, що NGC 1514 також має два чітко окреслених кільця випромінювання в середньому інфрачервоному діапазоні, що може вказувати на бочкоподібну структуру туманності. Порівнюючи ці кільця з аналогічними характеристиками в декількох інших планетарних туманностей, автори виявили, що бочкоподібна структура в NGC 1514 має нахил приблизно 28 градусів. Подальші глибші спектроскопічні спостереження NGC 1514 необхідні для того, щоб отримати повніше уявлення про хімічний склад цього об’єкта.

Дослідження опубліковане на сайті препринтів ArXiv.org.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button