Всесвіт

Астрономи зафіксували на Юпітері «блискавки-медузи», які зустрічаються тільки на Землі

Нові результати місії НАСА «Юнона» на Юпітері припускають, що спрайти могли з’явитися в верхніх шарах атмосфери найбільшої планети Сонячної системи. Це перший раз, коли ці яскраві, непередбачувані і надзвичайно короткі спалахи світла – формально відомі як короткочасні світлові явища або TLE – спостерігалися на іншій планеті, крім Землі. Результати місії публікує Journal of Geophysical Research: Planets.

Спрайт – це вид електричних розрядів холодної плазми, що б’є в мезосфері і термосфері. Спрайти важко розрізняються, але вони з’являються в сильну грозу на висоті приблизно від 50 до 130 кілометрів (висота утворення «звичайних» блискавок – не більше 16 кілометрів) і досягають в довжину до 60 км і до 100 км в діаметрі. Поява спрайтів було зафіксовано тільки на Землі. Найчастіше вони схожі на медузу за своєю формою.

Раніше вчені передбачали, що ці яскраві надшвидкі спалахи світла повинні бути присутніми і у величезній вируючій атмосфері Юпітера, але їх існування залишалося теоретичним. Потім, влітку 2019 року, дослідники, що працювали з даними ультрафіолетового спектрографа Juno (UVS), виявили щось несподіване: яскраву вузьку смугу ультрафіолетового випромінювання, яка зникла у спалаху.

Астрономи зафіксували на Юпітері «блискавки-медузи», які зустрічаються тільки на Землі
Південний полюс Юпітера і можливе короткочасна світлова подія – яскравий, непередбачуваний і надзвичайно короткий спалах світла – видно на цьому Анотованому зображенні даних, отриманих 10 квітня 2020 року з допомогою приладу Juno UVS. Надано: NASA / JPL-Caltech / SwRI.

Поява спрайтів і ельфів на Юпітері було передбачене кількома раніше опублікованими дослідженнями. Відповідно до цих прогнозів, 11 великомасштабних яскравих подій, було визначено котлом UVS Juno, відбулися в регіоні, де, як відомо, утворюються блискавки. Вчені Juno також могли виключити, що це були просто мега-блискавки, тому що вони були виявлені приблизно в 300 кілометрах вище місця, де утворюється велика частина блискавок Юпітера. І UVS зафіксував, що в спектрах яскравих спалахів переважали викиди водню, що характерно для спрайтів.

Порівняння спрайтів з Юпітера з тими, що відбуваються на Землі, допоможе вченим краще зрозуміти електричну активність в планетних атмосферах.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button