Наука

Звідки ми знаємо, що людська цивілізація – перша в історії Землі

Чи можуть люди бути впевненими в тому, що вони — перша цивілізація в історії Землі, освоїла Індустріальний спосіб виробництва? За відповідями слід звертатися до геологічної історії Землі.

Відповідь на це питання є у кліматолога Гевіна Шмідта з NASA й астрофізика Адама Франка з Університету Рочестера (США).

В останні роки геологи багато говорять про настання нової геологічної епохи в історії нашої планети. Цю епоху пропонують назвати антропогеном. Від попередніх епох її відрізняють сліди діяльності людини у всіх зовнішніх оболонках Землі — водної, повітряної й кам’яної. Якщо до людей інша цивілізація досягла схожого ступеня розвитку, вона теж повинна була залишити слід, в тому числі й в літосфері. І він є.

Антропоген характеризують різкі й одночасні зміни хімічного складу гірських порід. Стрімке і глобальне потепління клімату відбивається в зміні пропорції ізотопів кисню. Перерозподіляються також ізотопи вуглецю через те, що ми дістаємо з-під землі й спалюємо вуглеводень. У коливаннях розподілу ізотопів азоту що утворилися в наш час у гірських породах відбивається наше сільське господарство і виробництво азотних добрив.

Ерозія ґрунтів призводить до того, що річки змивають в океани більше піску, в тому числі містить важкі метали; вода в океані стає кисліше, і карбонатні відкладення на морському дні розчиняються. Швидше звичайного вимирають види. У новостворених породах зберігаються нерозкладені частинки пластику й ізотопи плутонію та інших важких елементів, що випали після ядерних випробувань.

Які сліди можуть розповісти про існування іншої цивілізації? Шансів знайти хімічні “сліди” набагато більше, ніж шансів виявити древній артефакт. Вчені також врахували, що велика частина аналітичних методів дає розкид датування в тисячі років, а зміни, які людина внесла в структуру літосфери, відбулися за якісь десятки років. Тому покладатися на один фактор було б дуже ризиковано, потрібно, щоб про діяльність гіпотетичної стародавньої цивілізації говорили відразу кілька маркерів.

В історії Землі було кілька періодів різкого потепління — наприклад, палеоцен-еоценовий максимум (55 млн років тому). В цей час різко змінилося співвідношення в породах ізотопів вуглецю, змінився склад осадових порід, вимирали види тварин і рослин, а концентрації важких металів росли. Кілька схожих подій відбулося в крейдяному і юрському періоді. Зазвичай ці події пояснюють сплесками вулканічної активності; до того ж вони відбувалися повільно — тисячами років. Але деякі паралелі з антропоценом провести можна.

Вчені, звичайно, не стверджують, що палецоен-еоценовий термічний максимум був результатом діяльності долюдської цивілізації, або що примітивні хижі ссавці кінця палеоцену, так само як і ми, отримували енергію, спалюючи нафту. Якщо прийняти таку теорію за відправну точку, можна доводити її незліченними фактами, але всі ці твердження буде неможливо верифікувати. Тому версію про долюдську індустріальну цивілізацію не слід розглядати до тих пір, поки не з’явиться прямий доказ. Але Шмідт і Франк вважають, що міркувати в цьому дусі все-таки корисно — хоча б тому, що зараз ми шукаємо в древніх гірських породах те, що очікуємо знайти, а іноді корисно буває дивитися ширше.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button