Всесвіт

Астрономи знайшли найдальшу обертову галактику. Їй 13,3 млрд років

Дослідники визначили, що в ранньому Всесвіті виникла галактика, що обертається як вінілова платівка. Вона з’явилася майже відразу після Великого вибуху.

Вчені помітили ознаки обертання в галактиці MACS1149-JD1 (скорочено JD1), яка знаходиться так далеко, що світлу потрібно 13,3 млрд років, щоб досягти її до Землі. “Аналізована галактика є найвіддаленішим прикладом галактики, що обертається», – зазначив астроном Акіо Іноуе з Університету Васеда в Токіо.

“Походження обертального руху в галактиках тісно пов’язане з питанням: як утворилися галактики, подібні Чумацькому Шляху, – додав він. – Тому було б цікаво знайти початок обертання в ранньому Всесвіті”.

Через велику відстань від Землі її світло було розтягнуто, або редифлектовано, у довші хвилі завдяки розширенню Всесвіту. Це червоне світло показало, що JD1 почала існувати всього через 500 млн років після Великого вибуху.

Для цього астрономи використовували світло всієї галактики. Тепер, використовуючи Атакамський великий субміліметровий масив в Чилі протягом приблизно двох місяців, Іноуе та його колеги виміряли більш тонкі відмінності в тому, як це світло зміщується по диску галактики. Нові дані показують, що, хоча вся JD1 віддаляється від Землі, її північна частина віддаляється повільніше, ніж південна. Це і є ознака обертання.

JD1 обертається зі швидкістю близько 180 тис. км/год, що приблизно на чверть менше швидкості обертання Чумацького Шляху. Галактика також менша, ніж сучасні спіральні галактики. Можливо, JD1 тільки починає обертатися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button