Всесвіт

Телескоп Джеймса Вебба розкриє таємниці крижаних гігантів

Далекі крижані гіганти, Уран і Нептун — настільки таємничі, наскільки і далекі. Через таку колосальну відстань, що відокремлює Землю від цих планет, крижані гіганти були відкриті значно пізніше за своїх побратимів, про яких люди знали ще в глибокій давнині — Юпітера і Сатурна. Однак ореол таємничості, що склався навколо крижаних гігантів, вже зовсім скоро може зникнути завдяки запуску у 2021 році космічного телескопа НАСА імені Джеймса Вебба, який розкриє людству приховані деталі атмосфер обох планет.

Що знаходиться на Нептуні?

Далекі гіганти, Уран і Нептун називаються «крижаними гігантами» далеко не випадково: нутрощі цих холодних планет сильно відрізняються від Юпітера і Сатурна, які значно багатші воднем і гелієм, ніж їх побратими. Крім того, крижані гіганти мають набагато менші розміри, ніж їх газові побратими, займаючи проміжне положення між планетами земної групи та гігантськими планетами.

Являючи собою найменш вивчену категорію об’єктів в нашій Сонячній системі, Уран і Нептун незабаром можуть втратити свій статус найбільш таємничих планет завдяки введенню в експлуатацію космічного телескопа імені Джеймса Вебба. Чи Флетчер, ад’юнкт-професор планетології в Університеті Лестера в Сполученому Королівстві, стверджує, що погода на крижаних гігантах буде мати зовсім інший характер в порівнянні з Юпітером і Сатурном. Частково подібне явище може бути пов’язано з тим, що обидві планети знаходяться дуже далеко від Сонця, повільніше обертаються на своїх осях, ніж інші планети, а також є значно менше газових гігантів в діаметрі.

Телескоп Джеймса Уэбба раскроет тайны ледяных гигантов

Уран — «неправильна» планета, яка була перекинута набік в результаті космічного катаклізму

Через те, що Уран, його кільця і супутники обертаються приблизно під кутом 90 градусів від площини своєї орбіти, екстремальні погодні умови на Урані — далеко не рідкість. Коли космічний апарат НАСА «Вояджер-2» пролітав повз Урану в 1986 році, один з полюсів планети був спрямований прямо на Сонце, і, скільки б Уран не обертався, одна його половина була спрямована на Сонце, а інша вічно перебувала в повній темряві. Через декілька десятиліть, спостереження телескопа «Габбл» показали наявність на Урані всіляких яскравих хмар, які, здавалося, різко змінювалися у відповідь на негайну зміну сонячного світла.

Згідно з планами вчених, запуск «Вебба» може дати людству уявлення про потужні сезонні явища, що керують формуванням хмар і погоди Урану, а також про те, як вони змінюються з часом. Оскільки планета все ще продовжує свій повільний орбітальний шлях, вона знову направить один зі своїх полюсів на Сонці в 2028 році, що і зможе поспостерігати телескоп, повідомляє портал phys.org.

Найближчий сусід Урану — Нептун — являє собою темний і вкрай холодний світ, навколо якого обертається Тритон — єдиний великий супутник крижаного гіганта, а заодно і вельми цікавий в геологічному плані об’єкт. Розташовуючись на відстані більш ніж в 30 разів далі від Сонця, ніж Земля, Нептун — єдиний світ, який не можна розрізнити неозброєним оком на нічному небі.

Атмосфера крижаного гіганта складається з великої кількості води, метану, аміаку і сірководню, існуючих над поки ще недоступним внутрішнім простором планети. Як і в ситуації з Ураном, метан надає Нептуну його знаменитий синій колір, але якась все ще загадкова хімія атмосфери робить синій колір Нептуна набагато більш глибоким, ніж Урану. Крім кольору, Нептун виділяється на тлі інших об’єктів Сонячної системи і завдяки своїм вітрам, які виникають завдяки наявності на планеті сильного внутрішнього джерела тепла. Дослідники сподіваються, що потужність телескопа Вебба дозволить вченим зрозуміти незвичайну хімію планети, що породжує сильні вихори, які досягають деколи надзвукових швидкостей.

Дослідження далеких планет Сонячної системи телескоп Джеймса Вебба почне після свого запуску в наступному році. Зібравши дані про атмосфери крижаних гігантів, пристрій, чий початок роботи може докорінно змінити сучасну науку, розгляне не тільки внутрішній склад планет, але і дозволить людству звернути свої погляди на ще більше віддалені від нас космічні об’єкти — екзопланети. Так, запуск лише одного високотехнологічного пристрою зможе розповісти про Всесвіт більше, ніж це могли зробити всі його попередники.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»