Всесвіт

Астрономи знайшли зірку з рекордними 65 елементами. Серед них є золото

Дослідники виявили далеку зірку, яка містить 65 елементів — це рекорд для об’єктів, які знаходяться за межами Сонячної системи. Серед них є золото, яке з’явилося на об’єкті через його властивості виробляти важкі метали.

Дослідники пояснили, що вони знайшли елементи на досить яскравій зірці HD 222925. Вона знаходиться поблизу сузір’я Тукан. У новій роботі представлений хімічний перелік всіх елементів, багато з яких є вкрай рідкісними.

HD 222925 – це зірка з посиленим R-процесом (швидкий процес захоплення нейтронів). Астрономи визначили 65 елементів у складі HD 222925, причому 42 з них – важкі елементи на зразок срібла і золота. Вчені відзначають, що HD 222925 набагато яскравіша в ультрафіолетовому діапазоні, тому він простий об’єкт для спектроскопічного спостереження. Саме так дослідники змогли ідентифікувати 65 різних елементів.

Зірка HD 222925

“Наскільки нам відомо, це рекорд для об’єктів, які знаходяться за межами Сонячної системи. І що робить цю зірку такою унікальною, так це дуже висока відносна частка елементів, перерахованих в нижніх двох третинах періодичної таблиці. Ми навіть виявили золото. Ці елементи з’явилися в результаті процесу захоплення швидких нейтронів”, – зазначають дослідники.

Вчені додали, що R-процес дозволяє атомному ядру захоплювати нейтрони швидше, ніж частинки встигають розпадатися, так створюються важкі елементи. У середовищі з великою кількістю нейтронів і енергії ці легкі елементи можуть захоплювати нейтрони, оскільки вони нейтральні та не мають заряду. Коли атом захоплює нейтрон, він випускає електрон, перетворюючи нейтрон в інший протон. Це підвищує атомний номер, і легкий елемент стає більш важким.

Ці важкі елементи, включаючи золото, рідко зустрічаються в зірках, оскільки астрофізичні об’єкти, що сприяють R-процесу, рідкісні. «Для цього потрібно дуже багато вільних нейтронів і високоенергетичний набір умов для їх вивільнення і приєднання до ядер атомів. Є не так багато умов, в яких це може статися”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button