Наука

Чорниця знизила ризик розвитку деменції

Нове дослідження показало, що регулярне вживання ягід чорниці позитивно позначається на когнітивних функціях літніх людей, які мають порушення метаболізму і входять до групи ризику розвитку деменції, тобто старечого недоумства.

Image by StockSnap from Pixabay

Згідно з епідеміологічними прогнозами, в найближчі десятиліття людство очікує своєрідна епідемія нейродегенеративних розладів. Ці хвороби призводять до повільної та збільшеної загибелі нервових клітин, що, як правило, проявляється деменцією (старечим недоумством), порушеннями пам’яті, руху і так далі. Найбільш поширеною нейродегенерацією вважають хворобу Альцгеймера: на її частку припадає 80% всіх випадків таких захворювань. Однак, незважаючи на величезні зусилля, методів лікування нейродегенеративних розладів як і раніше немає. Все це визначає активний пошук нових фармакологічних препаратів і біологічно активних речовин, здатних вплинути на руйнування мозку.

У журналі Nutrients опублікована нова стаття, в якій американські дослідники оцінили ефективність ягід чорниці для уповільнення порушень когнітивної сфери в групі ризику – у людей похилого віку з надмірною вагою.

Чорниця і споріднені їй лохина, брусниця, а також інші яскраво фарбовані ягоди містять безліч пігментів. У чорниці особливо багато так званих антоціанів і проантоціанидинів. Це природні сполуки, які мають антиоксидантні властивості і надають ряд позитивних ефектів на здоров’я. При регулярному споживанні ягоди покращують метаболізм, пригнічують запальні процеси і окислювальний стрес, а також сприяють здоров’ю судин і нервової системи.

На відміну від жовтих або червоних каротиноїдів, антоціани надають плодам сині або лілові відтінки. Проантоціанидини захищають рослини, зокрема, від пошкодження вільними радикалами і активними формами кисню, а також від інфекцій. У людей споживання проантоціанидинів знижує ризик розвитку раку, серцево-судинної патології, порушень метаболізму і нейродегенеративних хвороб.

Примітно також, що проантоціанидини знижують рівень цукру в крові внаслідок впливу на роботу транспортера глюкози, придушення глюконеогенезу (вивільнення глюкози з не вуглеводних сполук) та інших механізмів.

“Раніше вже було показано позитивну дію чорниці на когнітивні функції людей зрілого віку, вона може бути ефективна і у тих молодих людей, які теж резистентні до інсуліну»,розповів професор Роберт Крикорян (Robert Krikorian) з Університету Цинциннаті (США). Він підкреслює, що першим симптомам хвороби Альцгеймера зазвичай передують довгі роки її непомітного розвитку — саме в цей період актуальні різні профілактичні заходи.

У дослідженні взяли участь 33 випробовуваних у віці 50-65 років, які мають надлишкову вагу і проживають в Цинциннаті та околицях. Всі вони відзначали суб’єктивні погіршення своєї пам’яті. Протягом 12 тижнів ці люди не вживали ніяких ягід і щодня за сніданком або обідом приймали упаковку подрібненого порошку, який розчиняли у воді.

Половина випробовуваних отримували в такому вигляді кількість антоціанів, що містяться в половині чашки чорниці, інша половина-плацебо. Далі всі проходили тестування, яке оцінило ті когнітивні функції, які порушуються при деменції: пам’ять, інтелектуальну гнучкість і самоконтроль.

В результаті ті люди, які отримували препарат чорниці відзначили когнітивні поліпшення: вони успішніше вирішували завдання, що вимагають виконавчого контролю, тобто оперативної реакції та адаптації. Крім цього, в їх взятій натщесерце крові знизився рівень інсуліну. Це означає і певне поліпшення метаболізму, і здатність швидше спалювати жирові запаси.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button