Всесвіт

Астрономи зняли екзопланету на екстремально далекій від своєї зірки орбіті

Екзопланета COCONUTS-2b стала найближчою до нас з усіх, які вдавалося спостерігати безпосередньо, і найдальшої від власної зірки.

Екзопланета COCONUTS-2b і її зірка: погляд художника / © B. Bays, SOEST, University of Hawai

Далекі екзопланети майже завжди занадто малі і тьмяні, щоб їх можна було побачити безпосередньо. Практично всі вони виявляються за непрямими ознаками – наприклад, по слабких коливаннях зірки, викликаним тяжінням планети, що обертається навколо неї або щодо затемнення зоряного диска при проходженні планети на його тлі. Лише в окремих рідкісних випадках екзопланету вдається побачити безпосередньо.

Про нове таке спостереження повідомляють астрономи з Гавайського університету, стаття яких опублікована в The Astrophysical Journal Letters. Розрізнити екзопланету COCONUTS-2b допомогли дві обставини: по-перше, пристойна дистанція від материнської зірки, яка більш ніж в 6000 разів більше радіуса земної орбіти; по-друге, близькість всієї системи до нас. Зірка COCONUTS-2 знаходиться всього в 35 світлових роках від Сонця, так що COCONUTS-2b стала близькому з безпосередньо знятих екзопланет.

Прямий знімок зірки і планети / © Zhang et al., 2021

Сама COCONUTS-2 – молода, активна і порівняно холодна зірка, її вік не досягає і мільярди років, а розміри приблизно втричі менше сонячних. Планета COCONUTS-2b знаходиться від неї на такій величезній відстані, що в 2011 році, коли її вперше помітили, об’єкт визнали вільнолітаючим. Лише нова робота гавайських вчених показала, що планета гравітаційно пов’язана із зіркою. Астрономи підрахували, що повний оборот по своїй величезній орбіті COCONUTS-2b здійснює за 1,1 мільйона років – це рекорд серед усіх відомих екзопланет.

COCONUTS-2b – крижаний газовий гігант, який приблизно вшестеро масивніший за Юпітер. Перебуваючи на величезному видаленні від зірки, він отримує зовсім мало випромінювання і підігрівається в основному теплом власних надр. Температура на COCONUTS-2b становить 160 ° С, що робить її однією з найхолодніших екзопланет, які вдалося спостерігати безпосередньо.

Варто додати, що ім’я COCONUTS-2 не пов’язане з англійським словом «кокоси», це скорочення від назви огляду COol Companions ON Ultrawide orbiTS ( «Холодні партнери на надшироких орбітах»), на основі якого і було зроблено відкриття.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments