Всесвіт

Астрономи зрозуміли природу “вивержень” в галактиці, вага якої становить близько 400 000 сонячних мас

Перше квазі-виверження в галактиці GSN 069 виявили 24 грудня 2018 року.

Використовуючи супутник ЄКА XMM-Newton і космічний апарат НАСА “Чандра”, міжнародна група астрономів досліджувала своєрідну поведінку квазіперіодичних вивержень (quasi-periodic eruptions, QPEs) в активній галактиці GSN 069. Результати дослідження, опубліковані на arXiv.org, проливають більше світла на природу цього феномену.

Щоб отримати більше інформації про природу спалахів GSN 069, команда астрономів на чолі з Джованні Мініутті з іспанського астробіологічного центру в Мадриді, Іспанія, проаналізувала дані XMM-Newton і Chandra, зібрані в період з 2010 по 2021 рік.

Дослідження підтвердило, що QPE в GSN 069 є тимчасовим явищем. Перше квазі-виверження в цій галактиці виявили 24 грудня 2018 року, а останнє — в січні 2020 року. Загальний час цих вивержень становив від 1 до 5,5 років.

Виявилося, що QPE, виміряні в діапазонах високих енергій, сильніше, досягають піку, а їх тривалість менше, ніж при вимірюванні при більш низьких енергіях. Також вчені виявили, що мінливість рівня спокою в спостереженнях з QPEs проявляє квазіперіодичні коливання (quasi-periodic oscillation, QPO) при середньому часу повторення, що залежить від спостереження.

Дослідження також показало, що, починаючи з останнього спостереження, під час якого були виявлені QPE, рентгенівське випромінювання GSN 069 значно посилилося, досягнувши другого піку приблизно через 10-11 років після першого виявлення рентгенівським випромінюванням.

Рентгенівські квазіперіодичні виверження – незвичайне явище пов’язане з надмасивними чорними дірами (НМЧД) в центрах галактик, яке виявили нещодавно. Вони являють собою надзвичайно високоамплітудні сплески рентгенівського випромінювання, що повторюються кожні кілька годин і виникають поблизу НМЧД в ядрах галактик.

GSN 069 є активною галактикою і знаходиться приблизно в 250 млн світлових років від Землі в сузір’ї Скульптора. Вперше її виявили в 2010 році за допомогою XMM-Newton. Маса центральної чорної діри в цій галактиці становить близько 400 000 сонячних мас.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button