Всесвіт

Вчені показали карту Чумацького Шляху, де можуть ховатися зірки з антиматерії

Зірки з антиречовини можуть ховатися в галактиці Чумацький Шлях. Вчені прийшли до такого висновку в дослідженні, опублікованому в Physical Review D.

Антиматерія – матерія, що складається з античастинок – «дзеркальних відображень» ряду елементарних частинок, які мають однакові спіни і масу, але відрізняються один від одного знаками всіх інших характеристик взаємодії: електричного і колірного заряду, баріонів і лептонів квантових чисел.

Антиматерія цілком реальна. Простіше кажучи, це те ж саме, що і звичайна (або баріонна) матерія, за винятком того, що у неї протилежний заряд. Це означає, що коли частинки матерії й антиматерії зустрічаються, ці дві частинки анігілюють один з одним у вигляді сплеску енергії.

Згідно з моделями Всесвіту, матерія й антиречовина повинні були бути створені в рівних кількостях під час Великого вибуху, але сьогодні матерія, здається, домінує в космосі. Антиматерію на Землі можна зустріти рідко і в дуже малих кількостях.

Отже, куди поділося вся антиречовина? Схоже, що вона майже повністю стерта з-за контакту зі звичайною матерією – людям просто пощастило, що залишилася зайва матерія, інакше б Всесвіту, який ми її знаємо, не існувало.

Але, можливо, співвідношення антиматерії і матерії не так сильно спотворено, як ми думали. Теоретично немає причин, за якими антиречовину не можуть утворювати зірки й галактики, планети та навіть життя, якщо поблизу немає звичайної речовини, здатної її зруйнувати. Це інтригуюча можливість, але її надзвичайно важко підтвердити – зрештою, антизірки будуть сяяти, так само як звичайні.

Однак вони можуть проявити себе і по-іншому. Антизіркам досить складно з’явитися в області космосу, повністю позбавленої регулярної матерії. Тому вчені потенційно можуть виявити цих «самозванців» по спалахах гамма-променів, що випускаються в результаті анігіляції блукаючих частинок матерії на невеликій відстані.

Саме за ними полювали астрономи в новому дослідженні. Команда з Дослідницького інституту астрофізики і планетології у Франції проаналізувала дані космічного гамма-телескопа Fermi за 10 років. Вони вивчили 5 787 джерел гамма-випромінювання в пошуках антизірок. Однак безліч інших об’єктів також випускають гамма-промені. Тому дослідники зосередилися на тих спалахах, які виходять з однієї точки. Крім того, вчені досліджували спектр світла, подібний до того, який можна очікувати від анігіляції матерії й антиматерії.

Серед цих тисяч джерел гамма-променів астрономи знайшли 14 об’єктів, які відповідають всім вимогам. Це не означає, що вони є антизірками. Команда визнає, що, можливо, це пульсари або чорні діри. Але можливість того, що вчені знайшли сліди антизірок є.

Вчені показали карту Чумацького Шляху, де можуть ховатися зірки з антиматерії
Нижче представлена карта розташування гамма-сигналів – кандидатів в антізвезди, накладених на Чумацький Шлях. IRAP CNRS

Астрономи екстраполювали дані, щоб передбачити, скільки антизірок може перебувати в Чумацькому Шляху. Якщо такі об’єкти розподілені як звичайні зірки, і якщо у них немає ніяких відмінностей, крім заряду, то на кожні 300 000 світил доводиться одна антизірка.

Це інтригуюча ідея, і вона потребує подальшого вивчення для пошуку додаткових доказів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button