Наука

Австрійські археологи переписали історію Ефеса (фото)

Дослідники з австрійської академії наук виявили в стародавньому місті, яке прославилося як місце одного з семи чудес світу, район ранньовізантійського періоду. Він зберігся цілим під шаром попелу, приблизно як Помпеї та Геркуланум. Хоча ніякого місцевого Везувію поблизу не спостерігали.

Золотий солід/ ©OeAW-OeAI / Niki Gail

Ефес відомий нашим сучасникам в основному як місце, де знаходилося одне з семи чудес світу — храм Артеміди. Але протягом багатьох століть місто відігравало важливу роль у регіональній політиці. Поселення на місці Ефеса існувало ще при хетах, проте саме місто, швидше за все, було побудоване приблизно в X-XI століттях до нашої ери іонійськими колоністами.

В античні часи Ефес в основному перебував під перською владою, проти якої час від часу повставав — в союзі, наприклад, з Афінами. У 334 році, після битви при Гранику, місто перейшло під контроль Олександра Великого, а пізніше ним став керувати один з його діадохів — Лісімах.

Загальний вигляд розкопок / ©OeAW-OeAI / Niki Gail

Страбон писав, що Ефес у складі Римської імперії поступався лише самому Риму. Пізніше, вже у візантійський період, місто залишалося великим торговим і культурним центром. Храм Артеміди, звичайно, був зруйнований, матеріал його стін пішов серед іншого на будівництво собору Святої Софії при імператорі Юстиніані I.

Відомо, що близько 614 року нашої ери в місті сталася якась катастрофа. Воно виявивилося зруйнованим і на деякий час покинутим. Історики припускали, що Ефес зруйнував землетрус, але археологічних підтверджень події не було.

Під час розкопок в Ефесі цього року археологи з австрійської академії наук виявили прекрасно збережений ранньовізантійський квартал. Всі предмети домашнього вжитку в кімнатах збереглися, тому що були «запечатані» товстим шаром попелу. Це робить знахідку порівнянною з археологічними пам’ятками Помпей і Геркуланума — такі ж миттєві «знімки» повсякденного життя.

Кераміка прекрасно збереглася / ©OeAW-OeAI / Niki Gail

Цей квартал знаходиться на площі Доміціана, що безпосередньо примикає до політичного центру римського міста — Верхньої Агори. Археологи ще раніше припускали, що великий Римський комплекс в пізній античності забудували магазинами і майстернями. Однак зараз, коли до цього шару докопалися, всі були здивовані ступенем збереження предметів.

Дослідники знайшли величезну кількість посуду, включаючи цілі чаші з залишками морепродуктів, таких як серцеподібні або устриці, або амфори, наповнені солоною скумбрією. Також з грунту витягли кісточки від персиків і оливок, обвуглений горох і мигдаль. Крім того, знайшли чотири золоті монети (соліди) і кілька скринь більш ніж з 700 мідними монетами. Є і абсолютно унікальна знахідка – 600 маленьких керамічних посудин, які християнські паломники — пілігрими — носили на шиї.

Посудина, яку паломники носили на шиї, виглядає так, ніби її вчора виготовили / ©OeAW-OeAI / Niki Gail

На думку австрійських вчених, розкопані приміщення являють собою кухню, на якій готували їжу на продаж, комору, таберну (невелика крамниця, де продавали продовольчі продукти і готову їжу), магазин світильників і сувенірів для християнських паломників, а також майстерню з прибудованим торговим залом.

Судячи з цих приміщень і знахідок скринь з монетами, археологи розкопали діловий і туристично-гастрономічний квартал. Археологів дуже здивувало те, що руйнування зовсім не були схожі на наслідки землетрусу.

“Археологічні дані свідчать про масове знищення вогнем, яке мало бути раптовим, драматичним і доленосним», — сказала Сабіна Ладштеттер (Sabine Ladstеtter), керівник розкопок.

Це був землетрус? Ніяких ознак немає. Ні стіни не рухалися, ні підлоги не піднімалися. І додамо найдивніше (що в корені відрізняє Ефес від Помпей) — людські останки також не були виявлені. Однак дослідники знайшли кілька наконечників стріл і списів, які вказують на військовий конфлікт.

Ладштеттер припустила, що давно відомий археологам занепад Ефеса в VII столітті був пов’язаний з черговим витком воєн між Візантією та імперією Сасанідів, які йшли з перемінним успіхом в 602-628 роках.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button