Наука

У перехворілих на Covid-19 виявили зниження когнітивних здібностей

Вчені підтвердили зв’язок між коронавірусною інфекцією і зниженням когнітивних здібностей на основі аналізу даних більш ніж 81 тисячі осіб.

Дослідження вчених з Імперського коледжу Лондона і Кембріджського університету (Велика Британія) підтвердило те, про що говорять з недавніх пір: у людей, які перенесли Коронавірусние захворювання, спостерігається зниження рівня когнітивних здібностей. Як виявилося, цей факт не залежить від того, перехворіли вони в легкій формі або важкою. Результати опубліковані в EClinicalMedicine by The Lancet.

Автори роботи застосували масштабний підхід і порівнювали дані 12 689 осіб, що видужали від Covid-19, з контрольними групами, враховуючи соціально-демографічні чинники і популяційну мінливість когнітивних функцій. Розмір підсумкової вибірки склав 81 337 осіб (середній вік – 46,75 року, 93% – жителі Великобританії, в більшості своїй білі європейці), а основою аналізу стали детальні результати їх тестів і анкетування Great British Intelligence Test з січня по грудень 2020 року. Також дослідники визначали, чи пов’язаний ступінь / або природа зниження рівня інтелекту з тяжкістю респіраторних симптомів, перебігом захворювання або часом, що пройшов з початку зараження.

«Наші тести не слід розглядати як тестування на IQ в класичному сенсі, позаяк вони призначалися для більш точного диференціювання аспектів когнітивних здібностей. Їх оптимізували під літніх і людей з легкими когнітивними і руховими порушеннями. <…> Після дев’яти когнітивних тестів учасники заповнювали детальну анкету, що охоплює широкий спектр соціально-демографічних, економічних, професійних та життєвих змінних », – пишуть вчені. Респондентів молодше 16 років і тих, хто не заповнив розширену анкету, виключили з аналізу.

Дев’ять тестів, які проходили учасники дослідження / © William Trender et al., 2021

Результати показали, що ті, хто переніс коронавірус, як правило, гірше впоралися з тестуванням в порівнянні з тими, хто не хворів. Найскладніше виявилися завдання, які вимагали планування і міркувань. Вчені припускають, що це пов’язано з так званим мозковим туманом, коли людині стає важко міркувати і концентрувати увагу – саме ці симптоми співвідносять з «тривалим» Covid-19.

Найбільше зниження рівня інтелекту виявили у тих, кого під час хвороби госпіталізували в реанімацію і підключали до апарату ШВЛ: їх тести були гірше на 0,47 зведеного бала (або на сім балів по тесту на IQ). Далі йшли пацієнти, які просто потрапили в лікарню з Covid-19: їх результат був гірший на 0,26 пункту. У тих, хто переніс коронавірусну інфекцію вдома цей показник знизився на 0,23 бала. Вчені підкреслюють, що падіння когнітивних здібностей виявилося навіть сильніше, ніж у тих, хто переніс інсульт (мінус 0,24 бала).

Хоча невелика група з 275 учасників виконала тест на інтелект як до, так і після зараження, у дослідженні в основному застосували перехресну методологію, тому робити висновки про причини і наслідки важко. Однак розширена і соціально-економічно різноманітна вибірка в 269 264 особи дозволила проаналізувати безліч чинників. Аналіз маркерів преморбідного інтелекту не підтвердив, що будь-які відмінності були до інфекції.

Що стосується зв’язку між дефіцитом когнітивних здібностей і часом, який минув з моменту появи симптомів SARS-CoV-2 (в середньому 1,96 місяця), то аналіз цієї підгрупи не показав значимої кореляції.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button