Наука

Бактерії допомогли грибам і рослинам засвоювати поживні речовини

Біологи виявили на коренях рослин і частинах грибниці грибів бактерії, які допомагають цим організмам засвоювати поживні речовини.

Не секрет, що гриби допомагають рослинам засвоювати поживні речовини. Але виявилося, що і самим грибам в розщепленні складної органіки допомагають бактерії.

Відомо, що приблизно 70% всіх наземних рослин встановлюють симбіотичні відносини за типом орбікулярної мікоризи з різними грибами. При цьому рослини віддають грибам жирні кислоти, а виходять від них азот і фосфор. Однак таким симбіотичним грибам не вистачає ферментів, необхідних для виділення азоту і фосфору зі складних органічних молекул.

Автори нового дослідження задавися питанням, чи можуть ґрунтові мікроорганізми допомагати грибам в добуванні цих мікроелементів з органічних сполук. На першому етапі вчені вирішили з’ясувати, чи існують спільноти ґрунтових бактерій, що живуть тільки на частинах їх грибниці. Для цього автори проаналізували так звані гіфи — ниткоподібні утворення грибів, за допомогою яких ці організми транспортують поживні речовини та воду.

У своєму дослідженні команда використовувала два види симбіотичних грибів – Glomus versiforme і rhizophagus irregularis — і вирощувала їх у трьох різних типах ґрунту в симбіозі з Brachypodium distachyon-трав’янистим родичем пшениці. Симбіотичні організми потім зростали разом протягом 65 днів. Після закінчення терміну вчені виділили й секвенували гени матеріалу з поверхні гіфів, щоб отримати інформацію про популяції бактерій, що проживають там.

Дослідники виявили схожість у складі бактеріальних спільнот з гіфів двох видів грибів. Ці спільноти були подібними у всіх трьох типах ґрунтів, але сильно відрізнялися від тих, які були знайдені в ґрунті далеко від гіфів. Функція цих бактерій ще не ясна, але дослідники припускають, що саме ці мікроорганізми переводять ґрунтові органічні сполуки в найбільш зручну для засвоєння рослинами форму.

Дослідження опубліковано в журналі ISME.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button