Наука

Навіщо медузи поїдають власне потомство

Дослідники з’ясували, що далекі родичі медуз, чий апетит може нашкодити екосистемі цілого моря, при відсутності здобичі поїдають свій молодняк.

Mnemiopsis leidyi — це різновид реброплавів, що мешкають в теплій солоній воді. Зовні вони дуже сильно нагадують медуз, а пересуватися в товщі вод їм допомагають гребні пластини, розташовані з боків. Цей вид відомий своїм згубним впливом на навколишнє середовище. Оскільки гребневики — це хижаки, що харчуються зоопланктоном, ікрою і навіть молоддю риб і молюсками, вони здатні дуже швидко знищувати приплід інших мешканців водойми, ставлячи їх під загрозу. Так, у 1982 році M. leidyi завдав величезної шкоди рибному промислу, проникнувши в Чорне і Азовське моря.

Гребневики відомі своєю стійкістю до впливу навколишнього середовища, особливо в порівнянні з іншими морськими тваринами. Нове дослідження показало, що один із секретів такої разючої живучості криється в холодній безпринципності реброплавів. Коли їх кормова база починає виснажуватися, вони без докорів совісті пожирають власних дитинчат.

Джаміль Джавидпур, морський еколог з Університету Південної Данії, займається вивченням реброплавів з 2008 року. Він і його команда виявили, що після того, як у водах Балтійського моря різко скоротилася популяція дрібних ракоподібних, хижаки почали зникати слідом за ними. Найцікавіше те, що більшу частину популяції реброплавів при цьому становили дорослі особини.

Личинок реброплавів можна побачити у вушних раковинах дорослих особин

Повернувшись в лабораторію, вчені обробили личинок ізотопами азоту, які практично не зустрічаються в дикій природі, а потім запустили з в акваріум з голодними дорослими особинами, залишивши ситих в якості контрольної групи в сусідньому резервуарі. Через 36 годин виявилося, що рівень ізотопів азоту в організмах голодних дорослих особин різко зріс — вони почали пожирати молодняк.

Дослідники відзначають, що це не стратегія бездумного самознищення. Згідно з їхніми спостереженнями, гребневики починають активно розмножуватися в кінці літа, коли це не дуже продуктивно. При цьому частина молодняку виживає, а частина стає кормом для батьків та інших зрілих особин, які тим самим «роблять запаси на зиму». До речі, канібалізм — далеко не рідкісне явище в середовищі морських мешканців. Нещодавно вчені довели, що арктичні павуки також перейшли на дієту з родичів — правда, винне в цьому глобальне потепління.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button