Наука

Цуценята собак повторили дії людини, на відміну від кошенят і вовченят

Нове дослідження підтвердило, що дитинчата собак — на відміну від кішок і вовків — виявляють більш високу соціальну орієнтацію стосовно людей і схильні «синхронізуватися» з ними.

Photo by Elena Mozhvilo on Unsplash

Угорські етологи з Університету імені Лоранда Етвеша в Будапешті – автори багатьох досліджень про поведінку домашніх тварин – провели черговий експеримент і з’ясували, що цуценята собак, на відміну від кошенят і вовченят, спонтанно імітують дії людини, навіть якщо за це їм не дають ласощів. Результати роботи представлені в журналі Scientific Reports.

Молоді особини видів, у яких батьки досить довго піклуються про потомство, схильні повторювати дії старших членів групи, оскільки соціальне навчання впливає на придатність і допомагає швидше розвивати важливі навички. Однак автори попередніх досліджень, які вивчали такий тип поведінки у тварин, зазвичай мотивували випробовуваних їжею. Відтворили б вони дії людини за відсутності винагороди — досі не було ясно.

Цю прогалину вирішили заповнити етологи з Будапешта. Їх метою було перевірити здатність до цуценят собак, кошенят і вовченят до спонтанного (без попереднього тренування) наслідування експериментатору. Випробування проводили в університетській лабораторії або вдома у власників.

“Ми протестували 42 цуценят собак різних порід (середній вік — 13,4 ± 1,7 тижні), 39 кошенят (вік — 13,8 ± 2,6 тижні) і вісім вовченят (вік — 12 ± 2,8 тижні), п’ять з яких були з одного посліду. Всі тварини – компаньйони були соціалізовані, жили в людських сім’ях. Господарі виховували вовченят після того, як тих розлучили з матерями в перші 12 днів після народження», — розповіли вчені.

Тваринам дозволили познайомитися з експериментатором, поки господарям пояснювали порядок дій. Домашні тварини могли вільно пересуватися по кімнаті, тоді як ведучий та власник розмовляли та коротко вітали випробуваного під час наближення. Ознайомлення тривало близько десяти хвилин.

Під час тестів використовували два предмети — невелику білу пластикову коробку і іграшку wobbler. Все, що відбувається записували на відеокамеру.

Так проходило випробування / © Claudia Fugazza

Спочатку власник обережно утримував тварину на відстані 1,3 метра від експериментатора, що сидів навпроти. Випробуваного відпускали і дозволяли оглянути об’єкт, відзначаючи, чи торкався він його і якою частиною тіла — носом або лапою. Потім ведучий тесту сам чіпав іграшку рукою або торкався до неї носом. При цьому він гукав вихованця на ім’я або привертав його увагу іншим способом (наприклад, прицмокував губами) і говорив: «Подивися, що я роблю!”. Дія людини була протилежна тому, що тварина демонструвала на етапі ознайомлення.

Потім випробуваного знову відпускали і дивилися, як він буде взаємодіяти з предметом. Тест повторювали два рази, після чого слідувала десятихвилинна перерва. Потім тварини брали участь ще в трьох аналогічних випробуваннях з іграшкою і коробкою, тільки тепер предмети могли рухати.

В результаті вчені виявили видові відмінності в поведінці трьох видів: цуценята собак частіше звертали увагу на те, що відбувається, ніж вовченята і кошенята, і з більшою ймовірністю чіпали предмет лапою, якщо людина торкалася його рукою. Однак саме кошенята і вовченята стежили за об’єктом, коли його пересували за допомогою прозорої волосіні, без участі експериментатора. На думку дослідників, це говорить про те, що, на відмінно від собак, дитинчат кішки і вовка приваблювало швидше рух самого предмета, ніж людина.

“Підвищена ймовірність того, що щеня собак буде взаємодіяти з іграшкою або коробкою після людини, можна пояснити посиленням стимулу. Аналогічну тенденцію ми спостерігали у вовченят, але не у кошенят. На відміну від цуценят собак і певною мірою вовченят, кошенята рідко взаємодіяли з об’єктом, їх мотивація не підвищувалася навіть після того, як людина взаємодіяла з предметом», — зазначили автори статті.

Під час ознайомлення — коли тварини могли вільно переміщатися по кімнаті — випробовувані, все ж звертали увагу на об’єкт, майже завжди торкалися його носом. Значить, коли цуценята собак чіпали іграшку і/або коробку лапою, це було саме наслідуванням людини, а не їх особистим спонтанним способом взаємодії з предметом, підсумували вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button