Наука

Бактерії-паразити навчилися перетворювати рослини в “зомбі”

Вчені провели дослідження, щоб з’ясувати, як паразитичним бактерії з роду Phytoplasma вдається регулювати ріст рослин і уповільнювати їх старіння, перетворюючи їх в «зомбі». Подробиці роботи й висновки вчених публікує журнал Cell.

За кілька років вчені знайшли кілька прикладів того, як різні організми паразитують на інших. У процесі вони втрачають самостійний контроль над власним існуванням. Один з найбільш вражаючих прикладів – робота грибків з роду Ophiocordyceps, які контролюють організм тропічних мурах, перетворюючи їх в «зомбі».

У новому дослідженні вчені виявили, що схожий вплив надають паразитичні бактерії з роду Phytoplasma, тільки на рослини. Дії мікробів викликає серйозні порушення в розвитку, в результаті більшості яких рослини перестають цвісти та давати плоди. Вони застряють в “дитячому” віці.

Відповідальний за це бактеріальний білок SAP05. Його бактерії виробляють його у великих кількостях, а після він потрапляє в тканини рослини та клітини. Він заважає роботі структури, які відповідають за перероблювання білкового «сміття».

В результаті рослина починає знищувати не тільки пошкоджені молекули, але і знижувати активність найважливіших сигналів, які відповідають за зупинку росту і перехід до цвітіння і плодоношення. Через це рослина впадає в “вічне дитинство” і починає витрачати всі ресурси на зростання нових листя і пагонів, фактично стаючи “зомбі”, підкоряючись волі бактерії.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button