Наука

Вчені досліджували вплив медитації на здоров’я серця

Результат виявився обнадійливим, хоча і не цілком точним.

©canva

Припущення про те, що медитація позитивно впливає на серцево-судинну систему, з’явилися у вчених ще кілька років тому. Група американських медиків під керівництвом доктора Чайкрит Кіттанавонга спробувала підвести під ці припущення доказову базу і провела дослідження, використавши дані опитувань більше ніж 61000 жителів США, майже 6000 з яких, тобто близько 10%, практикували медитацію в тій чи іншій формі.

У результаті з’ясувалося, що ці шість тисяч медитуючих істотно менше страждали від підвищеного тиску і рівня холестерину, діабету, інсультів та ішемічної хвороби серця. При цьому в останньому випадку різниця між двома групами була майже в два рази, а по іншим захворюванням ризик у тих, хто медитував був нижче на 14-35%.

Вчені також взяли до уваги інші фактори, що впливають на стан серцево-судинної системи — вік, стать, куріння, зайва вага — але навіть після цього ефект медитації залишався більш ніж помітним.

«Я вірю в медитацію, оскільки вона дає нам відчуття спокою, умиротворення, знижує стрес і веде до поліпшення емоційного стану», — говорить доктор Кіттанавонг.

Але при всій своїй вірі в користь медитації, автори визнають, що їх дослідження має певні недоліки. Зокрема, використані дані не містили інформації про те, який саме спосіб медитації, як часто і протягом якого часу практикували опитані. Тому цілком ймовірно, що одні методи можуть краще впливати на серцево-судинну систему, ніж інші, і можливо, що більш часта і тривала медитація приносить більше користі.

Крім того, автори дослідження поки що говорять тільки про можливий позитивний вплив медитації, допускаючи, наприклад, що більш здорові люди частіше практикують це заняття, ніж ті, хто вже страждає серцево-судинними захворюваннями. За словами Кіттанавонга, для того, щоб точно встановити користь медитації необхідні більш серйозні, зокрема, клінічні дослідження.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»