Земля

Бактерії, що харчуються повітрям: дивовижне відкриття в Антарктиді

Біологам вдалося відшукати в Антарктиді дивовижних живих істот, здатних виживати в таких екстремальних умовах, немов вони прийшли з глибин космосу.

Протягом багатьох років вчені та ентузіасти з усього світу ставили собі питання про наявність життя за межами Землі. Наші уявлення про те, що може ховатися в глибинах Всесвіту, з часом зазнавали радикальні зміни: людство зробило величезний шлях від зелених чоловічків до бактерій, сліди яких можуть бути виявлені навіть на планетах Сонячної системи. Нам належить дізнатися ще дуже багато про те, що являють собою екосистеми інших світів, перш ніж ми зможемо з упевненістю говорити про позаземне життя. Однак відкриття, зроблене в Антарктиді, може наблизити цей час і якісно змінити системи пошуку слідів мешканців інших планет.

Бактерії, які харчуються … повітрям

Стаття, опублікована в журналі Nature, розповідає про те, як учені виявили в Антарктиді невідомі раніше бактерії, які можуть виживати в середовищі, багатому лише деякими газовими компонентами, з яких складається повітря. Наприклад, ці мікроскопічні організми можуть підтримувати життєдіяльність при наявності водню, CO і CO2 – більше їм не потрібно нічого. Таким чином, піднявши термін «екстремофіл» на новий рівень, ці мікроби здатні виживати в найбільш екстремальних умовах, що існують на нашій планеті. Їх природа настільки унікальна, що і справді відкриває потенціал для пошуку життя в космосі. Тепер вчені точно впевнені, що якщо навіть білкові організми можуть виживати в настільки агресивному газовому середовищі, то інопланетні форми життя зможуть похвалитися ще більш дивовижними здібностями до виживання.

Провідний дослідник Белінда Феррарі пояснює, що Антарктида – один з найбільш екстремальних регіонів Землі. При цьому, в умовах холоду, сухості і темряви тут мешкає на подив багато різноманітних мікробних спільнот. Одне з головних питань полягає в тому, як саме вони можуть виживати в умовах відсутності доступу до великої кількості води, низький вміст органічного вуглецю в грунті і малої кількості сонячної енергії, якої не повинно вистачати для здійснення фотосинтезу в довгу північну зиму.

Значення відкриття

Умови, необхідні для підтримки життя, з’явилися на нашій планеті з плином часу. Одним з найважливіших критеріїв, за якими дослідники шукають в космосі сліди інопланетного життя, є наявність води в рідкій формі. Але чи так вона важлива, якщо навіть на Землі є організм, який виживає завдяки всього лише споживанню незначної кількості газів?

Нині дослідники відновили геном 23 бактерій і змогли ідентифікувати два нових види, раніше невідомих науці: WPS-2 і AD3. Вони мешкають в грунті з іншими організмами і не потребують ні сонячної, ні геотермальної енергії: при дуже мізерному запасі поживних речовин вони буквально перейшли на «повітряну дієту».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button